Systemy 3D Trimble na budowie wału

Ocena: 0
6711
Trwa budowa wału przeciwpowodziowego na wrocławskim osiedlu Kozanów. Tereny, na których zlokalizowane jest osiedle dwukrotnie dotknięte zostały powodzią – w 1997 r., kiedy wymiary klęski były katastrofalne oraz w 2010 roku. Tymczasowe rozwiązania przeciwpowodziowe zastąpi solidny wał o długości 1030 m. Na budowie wykorzystywane są systemy sterowania maszynami 3D Trimble.

Trwają prace nad budową wału przeciwpowodziowego na wrocławskim Kozanowie. Na zdjęciu walec wibracyjny Dynapac wyposażony w system Trimble CCS900 3D
Fot. Trimtech


Przetarg ogłoszony i nadzorowany przez spółkę Wrocławskie Inwestycje wygrało Przedsiębiorstwo Drogowe Ziajka Zbigniew. Budowa wału mogła się rozpocząć dopiero po rozwiązaniu kwestii własnościowych – rozstrzygnięciu sporów z działkowcami oraz z właścicielami gruntów. Osiedle od północy otaczają bowiem ogródki działkowe, za którymi płynie rzeka Ślęża. Niedaleko znajduje się jej ujście do Odry. W sytuacji wysokiego poziomu Odry Ślęża cofa się i rozlewa na tereny działkowe, które bezpośrednio przylegają do osiedla mieszkaniowego.

Projekt zakłada budowę wału o parametrach: długość 1030 m i wysokość 3 m, 30 m szerokości u podstawy, 4 m w koronie.

„Prace rozpoczęliśmy w marcu bieżącego roku. Projekt ma zostać ukończony do maja 2013 r. Poza budową wału zakłada także m.in. budowę drogi serwisowej, ścieżki pieszo-rowerowej na koronie wału oraz korektę przebiegu korektora ściekowego Odry” – mówi Jacek Ziajka, przedstawiciel głównego wykonawcy.

Budowie wału przygląda się Stowarzyszenie Kozanów – reprezentacja 30-tysięcznego osiedla. Przedstawiciele Stowarzyszenia odbyli już pierwsze spotkanie z wykonawcą i zapowiedzieli, że będą kontrolować budowę wałów – zarówno pod kątem harmonogramu, jak i samych robót.


Zamontowany na walcu odbiornik GNSS wykorzystuje sygnały satelitarne oraz radio maszynowe służące do komunikacji systemu z własną stacją referencyjną
Fot. Trimtech

„Przy tego typu newralgicznych inwestycjach priorytetem jest dla nas zawsze czas i precyzja wykonania robót – mówi Jacek Ziajka. Aktualnie prowadzimy prace z ciężkim sprzętem. Nasze maszyny budowlane wyposażyliśmy w precyzyjne systemy sterowania Trimble GCS900 3D pracujące w oparciu o technologię GNSS. Jesteśmy dobrze przygotowani – w sytuacji wzmożonych opadów i zagrożenia powodziowego jesteśmy w stanie w ciągu tygodnia zbudować tymczasowy, awaryjny wał – tak zakłada nasza umowa z inwestorem” – dodaje.

System Trimble GCS900 3D (Grade Control System) jest precyzyjnym rozwiązaniem pomiarowym, pozwalającym na ciągłą kontrolę pracy maszyn budowlanych.

Koparki gąsienicowe uzbrojone w systemy sterowania Trimble GCS900 3D pracują w oparciu o odbiorniki GNSS (Global Navigation Satellite System) zapewniające kilkucentymetrową precyzję, czujniki pochylenia zamontowane na łyżce, ramieniu i wysięgniku maszyny oraz dwuosiowym czujniku pochylenia znajdującym się na korpusie maszyny. Dzięki takiej konfiguracji oraz graficznemu wyświetlaczowi kabinowemu operator informowany o położeniu łyżki na projekcie i stanie wykopu (głębokość, nachylenie) realizuje na bieżąco zadane wartości, i jest zwolniony z konieczności ciągłej kontroli.


Intuicyjny wyświetlacz kabinowy Trimble CB450 dostarcza operatorowi niezbędnych informacji do sterowania maszyną
Fot. Trimtech

Z kolei system Trimble GCS900 3D dla spycharek jest w pełni automatycznym rozwiązaniem sterującym hydrauliką maszyny umożliwiającym ustawianie wysokości i nachylenia lemiesza. Połączone z lemieszem odbiorniki GNSS wykorzystujące sygnały satelitarne i poprawki z umie-szczonej w pobliżu budowy stacji referencyjnej. Maszyna w czasie rzeczywistym jest automatycznie prowadzona „po projekcie” zarówno pod względem realizowanych pła-szczyzn poziomych jak również odpowiednich spadków – podczas jednego przejazdu zgarnia od razu odpowiednią ilość materiału, eliminując tym samym konieczność tyczenia i ciągłej kontroli. Zmniejsza to zdecydowanie (nawet do 80%) ilość czasu potrzebnego na wykonanie roboty, oszczędza paliwo w spycharce, umożliwia pracę mniej doświadczonemu operatorowi (wyświetlacz w kabinie, prowadzenie „po projekcie”) i zapewnia dokładność rzędu 2–3 cm.

„Nasi operatorzy poznając zalety intuicyjnej pracy z systemem nie chcą wracać do konwencjonalnej metody z użyciem linek” – wyjaśnia Jacek Ziajka.

Systemy pracują w oparciu o trójwymiarowy model terenu przygotowany w Trimble Business Center – kompleksowym oprogramowaniu geodezyjno-projektowym. Po konwersji do odpowiedniego formatu, projekt uruchamiany jest na maszynie.

„Dodatkowo, nasz walec wibracyjny wyposażyliśmy w precyzyjny system kontroli zagęszczenia 3D. To pierwsze w Polsce zastosowanie systemu kontroli kompakcji Trimble CCS900 3D– dodaje Andrzej Rozmarynowski, konsultant głównego wykonawcy.


System Trimble CCS900 3D (Compaction Control System) mierzy w czasie rzeczywistym zagęszczenie materiału podczas przejazdu walca wibracyjnego
Fot. Trimtech


System Trimble CCS900 3D (Compaction Control System) mierzy w czasie rzeczywistym zagęszczenie materiału podczas przejazdu walca wibracyjnego. Na system składa się zamontowany na maszynie odbiornik GNSS wykorzystujący sygnały satelitarne i precyzyjny czujnik zagęszczenia CM310 opierający wskazania o rezonans drgań maszyny.

„Pracując w terenie z systemem Trimble CCS900 3D na bieżąco otrzymujemy wartości zagęszczenia wraz z ich precyzyjną lokalizacją na projekcie” – podkreśla Andrzej Rozmarynowski.

System oblicza dokładną pozycję maszyny i wyświetla mapę z liczbą wykonanych przejazdów z uwzględnieniem luk i przejazdami zachodzącymi na siebie. Skraca to czas wykonania robót i umożliwia uzyskanie bezpośrednio w terenie interesujących nas wartości. Wczesne wykrycie niejednorodności warstwy materiału, pustek czy ukrytych obiektów, pozwala na ich usunięcie, ponowne zrównanie i walcowanie. System pozwala osiągnąć wymaganą kompakcję szybciej, dokładniej i bez poprawek.

Zastosowanie technologii Trimble pozwala wykonawcy skrócić czas realizacji inwestycji, a dzięki precyzyjnemu zarządzaniu materiałami znacznie zredukować koszty.

Dystrybucję oraz instalację systemów sterowania maszynami marki Trimble zapewnia Trimtech Sp. z o.o. – wyłączny dealer rozwiązań technologicznych Trimble dla inżynierii lądowej w Polsce (Trimble Heavy Civil Construction Division). Trimtech sp. z o.o. dostarcza narzędzia i wsparcie zapewniające integrację danych dotyczących planowania, projektowania, pozycjonowania na budowie, sterowania maszynami i zarządzania aktywami przez cały cykl realizacji projektów budowlanych.

Forum Budowlane, nr 7 (194) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Polecane firmy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ