Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Zbiorniki na paliwo

Ocena: 4.8
2461
Zostało już sprawdzone w praktyce, że zbiorniki przeznaczone do magazynowania i dystrybucji paliwa dają znaczne oszczędności nie tylko na kosztach zakupu, ale także zwiększają wydajność oraz obniżają koszty pracy w firmie. To mocne argumenty. Nie pozostaje zatem nic innego jak zapoznać się z ofertą i wybrać swoją własną stację paliw.

Zbiornik Tango Oil z modułem sterowania mikrostacje.pl
Fot. EGH SA


Mikrostacje EGH SA
Ekopol Górnośląski Holding SA to spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, rynku NewConnect, działająca od 1989 roku. Działa w trzech odrębnych gałęziach, z których jedna jest ścisłe związana z gospodarką paliwową.

Spółka jest twórcą systemu dystrybucji i zarządzania paliwem oraz zarządzania flotą samochodową, parkiem maszyn, eksploatacją pojazdów, lokalizacją GPS i administrowaniem kierowcami oraz operatorami – pod nazwą mikrostacje.pl. System działa bez konieczności instalowania oprogramowania na komputerach lokalnych, lecz poprzez dowolną przeglądarkę www, z dowolnego komputera, tabletu czy telefonu. Daje użytkownikowi prawie nieograniczone możliwości monitorowania większości procesów związanych z zakupem paliwa, tankowaniem przez kierowców i użytkowaniem przez nich pojazdów. Technologia sfinansowana z funduszy UE zrodziła się z pomysłu EGH SA, jej funkcjonalności jednak tworzą sami użytkownicy, może być „szyta na miarę”. Ponieważ spółka jest producentem wszystkich urządzeń oraz twórcą oprogramowania, cała technologia objęta jest dożywotnią, bezpłatną gwarancją. Z dotychczasowych badań przeprowadzonych wśród użytkowników mikrostacji.pl wynika, że technologia pozwala uzyskać oszczędności na paliwie w przedziale od 10 do 30%.

System opracowany przez EGH SA w połączeniu z nowoczesnymi zbiornikami Tango Oil tworzy kompletną mikrostację paliw. Sam zbiornik wykonany z polietylenu, jest odporny na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych i promieniowania UV. Standardowo wyposażony jest m.in. w: system sygnalizacji przecieku pomiędzy ścianą wewnętrzną a zewnętrzną zbiornika, automatyczny pistolet do napełniania, elastyczny wąż o długości 6 m, pompę o wydajności 75 l/min. Głównym elementem jest bezobsługowy moduł z wyświetlaczem LCD z dostępem poprzez przeglądarkę internetową. Moduł przekazuje dane w rzeczywistym czasie na serwer i natychmiast udostępnia je online. Daje pełen dostęp do wszystkich analiz, zestawień i raportów z poborów paliwa. Automatycznie wysyła poprzez e-mail informacje o nadużyciach dokonanych przez kierowców podczas tankowania. Przeglądanie zestawień tankowań na portalu mikrostacje.pl jest możliwe natychmiast po pobraniu paliwa przez kierowcę lub operatora za pomocą telefonu komórkowego, tabletu lub smartfonu. Moduł jest przygotowany do uzyskania certyfikatu Głównego Urzędu Miar.


Technologia EGH SA w połączeniu z nowoczesnymi zbiornikami Tango Oil tworzy kompletną mikrostację paliw
Fot. EGH SA


Cały system przygotowany jest do indywidualnej konfiguracji. Elementy składowe są kompatybilne ze sobą i przystosowane do zaprogramowania pod konkretne potrzeby. Ponadto panel sterujący można bezproblemowo podłączyć do wszystkich zbiorników spełniających wymagania dotyczące posadowienia zbiorników na olej napędowy.

Ekopol Górnośląski Holding SA zapewnia kompleksową obsługę łącznie z dostawami paliwa. Umożliwia uzyskanie dożywotnej gwarancji na technologię mikrostacje.pl wraz ze wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi. Gwarancja na zbiornik wynosi 10 lat. Ważny jest również fakt, że każdy użytkownik otrzymuje gwarancję bezpłatnej aktualizacji oprogramowania, która odbywa się automatycznie. Ma także dostęp do najnowszej wersji programu za pomocą przeglądarki internetowej. Dodatkowo w ramach umowy nie ma konieczności kupowania żadnego z urządzeń, i można ją rozwiązać w dowolnie wybranym momencie bez ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Zbiorniki Fortis
Firma Fortis Technology zajmuje się produkcją zbiorników z tworzywa sztucznego, w tym także służących do przechowywania paliwa. Zbiorniki Fortis to dwupłaszczowe konstrukcje wykonane w 100% z polietylenu, dostępne w pojemnościach 3000 i 5000 l. Dysponują pełną dokumentacją Urzędu Dozoru Technicznego, która jest wymagana polskim prawem. Należy tutaj zaznaczyć, że do końca 2013 roku wszystkie zbiorniki do oleju napędowego jednopłaszczowe należy wymienić na dwupłaszczowe zgodnie z obowiązującymi przepisami. W ten sposób ustawodawca chce lepiej chronić środowisko naturalne i zwiększyć bezpieczeństwo składowania paliw.


Dwupłaszczowy zbiornik Fortis o pojemności 5000 l z systemem kodowym MC
Fot. Fortis


Fortis wyposaża swoje zbiorniki w dystrybutory spełniające wymagania szerokiego grona odbiorców – począwszy od dystrybutorów z licznikiem analogowym (wersja Easy), po najbardziej zaawansowane technologicznie systemy kodowe (system GIR – przesył danych w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem sieci GSM). Dodatkowo oferuje szeroki wachlarz akcesoriów, w tym m.in.: filtry z separatorem wody, zwijadła automatyczne, linie napełniające.

Kingspan Environmental FuelMaster i TruckMaster
Kingspan Environmental to producent rozwiązań z zakresu ochrony środowiska, wchodzący w skład międzynarodowego koncernu Kingspan Group PLC. W ofercie firmy znajdują się m.in. produkty przeznaczone do bezpiecznego magazynowania oleju napędowego i opałowego, biopaliw, substancji chemicznych, AdBlue oraz systemy rozsączające, separatory substancji ropopochodnych, a także nowoczesne systemy do zarządzania gospodarką wodno-ściekową.

Najpopularniejszymi, tematycznymi produktami przedsiębiorstwa są niewątpliwie zbiorniki przeznaczone do magazynowania i dystrybucji oleju napędowego. W ofercie dostępne są nie tylko stacjonarne urządzenia, lecz także urządzenia mobilne, umożliwiające dostarczanie oleju napędowego w dowolne miejsce. Produkty występują w trzech opcjach wyposażenia: light, standard i premium.
Dwupłaszczowe, stacjonarne urządzenia do magazynowania oleju napędowego – FuelMaster dostępne są w pojemnościach od 1200 do 9000 l.


Bardzo duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne umożliwia bezpieczne przechowywanie oleju napędowego nawet w miejscu pracy ciężkiego sprzętu
Fot. Kingspan Environmental


Bogate wyposażenie standardowe (pompa, przepływomierz, czujnik poziomu i przecieku, automatyczny nalewak) gwarantuje najwyższy komfort i bezpieczeństwo pracy. Opcjonalnie urządzenia FuelMaster mogą zostać wyposażone w terminal, który umożliwi pełną kontrolę oleju napędowego. Za pomocą indywidualnych kart identyfikacyjnych system rejestruje ilości wydanego paliwa dla poszczególnych użytkowników. Zaletą systemu jest możliwość zdalnego monitorowania zbiornika oraz konfiguracji terminala przez Internet.

TruckMaster to mobilne urządzenie umożliwiające dostarczanie oleju napędowego bezpośrednio w miejsce pracy. Produkt dostępny w pojemności: 200, 430 i 900 l. TruckMaster standardowo wyposażono w pompę, wskaźnik poziomu paliwa, filtr siatkowy gwarantujący czystość tankowanego oleju oraz odpowietrznik. Pokrywa zamykana na klucz chroni wyposażenie przed dostępem osób niepowołanych. Produkt spełnia wymagania międzynarodowej umowy ADR dotyczącej przewozów paliw na terenie Unii Europejskiej. Specjalna konstrukcja produktu – przegroda wewnątrz zbiornika zapobiega nadmiernym ruchom przewożonej substancji.


Zbiorniki TruckMaster rozwiązują problem dostarczania oleju napędowego do miejsca pracy maszyn
Fot. Kingspan Environmental


Wszystkie produkty firmy Kingspan Environmental wykonane są z polietylenu, który charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, korozję, zmienne warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Produkty firmy Kingspan objęte są 5-letnią gwarancją na szczelność zbiorników jednopłaszczowych oraz 10-letnią na szczelność zbiorników dwupłaszczowych.

Ministacje paliw Swimer
Firma Swimer Tanks & Hoses z siedzibą w Toruniu działa od 2008 roku, oferując kompleksowe rozwiązania z zakresu zbiorników i dystrybutorów paliw płynnych oraz węży i złączy przemysłowych. Współpracuje z renomowanymi dostawcami, a efektem tego jest szeroka gama wyrobów spełniających najwyższe wymogi pod względem technicznym, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Oferta Swimer Tanks & Hoses obejmuje ministacje paliw produkowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 21 listopada 2005 r.

(Dz.U. Nr 243 poz. 2063) i przepisów późniejszych, posiadające zabezpieczenia przed przenikaniem paliw płynnych do gruntu (stacje dwupłaszczowe) oraz system sygnalizacji przecieków.


W gamie produktów Swimer Tanks & Hoses można znaleźć zbiorniki dwupłaszczowe o pojemności od 1000 do 10000 l
Fot. Swimer Tanks & Hoses


W szerokiej gamie produktów firmy można znaleźć zbiorniki dwupła-szczowe o pojemności: 1000, 1500, 2500, 3500, 5000, 7500 i 10000 l. Są produkowane i standardowo wyposażone zgodnie z przepisami wymienionymi wcześniej oraz normą PE-EN 13341:2011. Tylko i wyłącznie takie instalacje są zgodne z obowiązującym prawem, a jednocześnie dają bezpieczeństwo i komfort podczas przeładunku i magazynowania. Ministacje Swimer wykonane są z polietylenu dzięki czemu są lekkie, a jednocześnie nie wymagają skomplikowanych zabiegów montażowych. Jest to niezmiernie ważne w branży, gdzie na bieżąco odbywa się zmiana miejsca wykonywania prac. Urządzenia toruńskiej firmy w górnej części mają trzy uchwyty do podnoszenia np. dźwigiem, co ułatwia ich przemieszczanie. Polietylen, z którego wykonano zbiornik jest odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz promieniowanie UV. Zbiorniki objęte są 10-letnią gwarancją.

Wyposażeniem podstawowym ministacji jest przepływomierz, pompa paliwa, pistolet automatyczny, wąż o długości 6 m. Przewód dystrybucyjny jest wzmocniony stalową spiralą. Innowacyjność technologiczna Swimera, w tym zakresie, zapewnia wydłużoną żywotność węża, a użytkownik nie musi się martwić o uszkodzenie nawet przy dużym nacisku, czy zmianie temperatury. Standardem, co wydaje się bardzo istotne w zestawieniu z obowiązującymi aktami prawnymi, jest również wskaźnik paliwa z czujnikiem przecieku oraz elektroniczny system przeciwprzepełnieniowy. Układ dystrybucyjny jest w całości dostosowany do potrzeb i wymagań użytkownika.

Cechą wyróżniającą urządzenia stacjonarne do magazynowania paliw firmy Swimer, na tle konkurencji, jest właz rewizyjny o średnicy 600 mm. Takie rozwiązanie w konstrukcji wprowadzono po analizie potrzeb użytkowników, którzy jednoznacznie wskazywali, że istnieje problem z czyszczeniem wewnętrznego zbiornika.

Swimer oferuje także zbiorniki przewoźne spełniające wymagania ADR, o pojemności: 120, 200, 430 i 600 l.


Firma Swimer oferuje także zbiorniki przewoźne o pojemności 120, 200, 430 i 600 l spełniające wymagania ADR
Fot. Swimer Tanks & Hoses


Produkty te występują w dwóch wariantach – do oleju napędowego z polietylenu oraz do benzyny ze stali i polietylenu, a w skład wyposażenia zbiorników wchodzi kompletny układ dystrybucyjny. Zbiorniki przewoźne mają nisko umiejscowiony środek ciężkości, co zwiększa stabilność i poprawia komfort obsługi. Zaletą tego typu zbiorników jest bezproblemowy załadunek i rozładunek, co ułatwiają wbudowane prowadnice dla wideł. Ponadto samozasysająca, elektryczna pompa w zbiornikach przewoźnych na olej napędowy może być zasilana z akumulatora (12 lub 24 V) i nie nastręcza problemów z poszukiwaniem sieci elektrycznej (230 V). W zbiornikach przewoźnych istnieje możliwość indywidualnego doboru układu dystrybucyjnego. Firma Swimer Tanks & Hoses oferuje również system komputerowy przeznaczony do zarządzania zarówno pojedynczymi stacjami, jak i całą ich siecią.

Źródło: Forum Budowlane, nr 11 (210) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -