Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Zasada działania manipulatora

Ocena: 0
2285
Manipulatory są urządzeniami do podciśnieniowego przenoszenia przedmiotów. Przedmiot jest chwytany za pomocą przyssawki lub specjalnego narzędzia chwytającego zamocowanego do rury ssącej. Całość jest zasilana pompą próżniową elektryczną lub eżektorową wytwarzającą próżnię. Próżnia może być wykorzystana tylko do przyssania przedmiotu lub jego podnoszenia.

Podnoszenie, przenoszenie i odstawianie na właściwe miejsce – to zadanie dla manipulatorów podciśnieniowych
Fot. Premar


Zasada podnoszenia oparta jest na wyporze przedmiotu przez ciśnienie atmosferyczne. Podstawą działania urządzenia są trzy elementy: przyssawka, rura podnosząca oraz pompa próżniowa.
Przyssawka, przysysa się do przedmiotu, przez co powstaje zamknięty układ pneumatyczny. Istotny jest tu odpowiedni dobór samej ssawki, jak i jej powierzchni w zależności od wielkości przedmiotu, jak również sposobu przenoszenia.

Waga teoretycznie możliwych do podniesienia przedmiotów będzie zależała od pola przekroju poprzecznego rury podnoszącej. Przyjmując w uproszczeniu – im większa średnica rury tym cięższe przedmioty można podnieść.

Pompa próżniowa jest odpowiedzialna za wypompowanie powietrza z zamkniętego układu podnoszącego. Dzięki temu powstaje podciśnienie, które umożliwia podniesienie przedmiotu. Parametry pompy dobiera się w zależności od wielkości rury.

Cykl pracy wygląda następująco: po przyssaniu przedmiotu układ zostaje zamknięty. Pompa próżniowa wypompowuje powietrze z rur, co powoduje zmniejszenie ciśnienia. Po uzyskaniu odpowiednio dużej różnicy ciśnień w układzie i na zewnątrz rura zaczyna się kurczyć. Przy czym konstrukcja rury umożliwia swobodny skurcz tylko w kierunku pionowym. Ładunek zostaje podniesiony. Jak wspomniano powyżej pole powierzchni przekroju poprzecznego rury jest na tyle duże, że możliwe jest uzyskanie efektu wyporu przedmiotu. Zmniejszenie ciśnienia w układzie, powoduje ponowne rozciągnięcie tuby i następuje odłożenie przenoszonego elementu.

Źródło: Forum Budowlane, nr 3 (190) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ