Wydajny "pracownik"

Ocena: 0
3794
Ładowarki Hitachi serii ZW, wielokrotnie opisywane na naszych łamach, cieszą się dużym powodzeniem wśród przedsiębiorstw budowlanych. W ostatnim czasie nowa maszyna oznaczona symbolem ZW310 trafiła do Mostostalu Warszawa. Ponieważ pracuje niedaleko stolicy postanowiliśmy zapoznać się z nią bliżej.

W czasie naszej krótkiej wizyty na budowie ładowarka ZW310 wykorzystywana była do transportu ziemi
Fot. Forum Budowlane

Maszynę mogliśmy sfotografować dzięki uprzejmości Grzegorza Guźniczaka z Mostostalu Warszawa Oddział Mszczonów. Inwestycja, na której pracuje ładowarka Hitachi swoim zakresem obejmuje rozbudowę istniejącej dwujezdniowej drogi krajowej nr 8 do parametrów drogi ekspresowej na granicy województwa mazowieckiego i łódzkiego – Radziejowice, w tym budowę węzła Radziejowice oraz węzła Adamowice. Dzięki przebudowie znacznie poprawi się bezpieczeństwo i płynność ruchu. W ramach rozbudowy przewiduje się m.in.: wzmocnienie nawierzchni do 115 kN/oś, przebudowę dróg poprzecznych, budowę bądź przebudowę obiektów inżynierskich.


Operator Marek Goszcz posiada uprawnienia na wiele maszyn budowlanych. Ładowarkę ZW310 ceni za wysoki komfort pracy, jakie stwarza wyposażenie kabiny. Standardem w serii ZW jest radio, klimatyzacja i rewelacyjne wyciszenie
Fot. Forum Budowlane

Ładowarka Hitachi ZW310 została nabyta przez Mostostal Warszawa w drodze leasingu w firmie Tona Sp. o.o. w grudniu 2010 roku. W użyciu jest od stycznia 2011 roku.

Nabywca docenił innowacyjne technologie i mechanizmy, jakie zawarte są w tej maszynie. Pełna kontrola momentu obrotowego silnika i pompy jest pierwszym takim rozwiązaniem w branży. Trzy tryby pracy oraz trzy tryby jazdy zapewniają łatwe sterowanie i wysoką wydajność. Dodatkowo wiele zaawansowanych układów zapewnia odpowiednio wysoką moc, prędkość pracy oraz jazdy. Przydatność tych rozwiązań została potwierdzona w rozmowie z operatorem maszyny. Nie bez znaczenia dla komfortu pracy jest także układ automatycznego poziomowania łyżki, w jaki wyposażona jest ładowarka.


Cenne wyposażenie – system automatycznego smarowania
Fot. Forum Budowlane

Przypomnijmy kilka podstawowych danych technicznych ładowarki: ciężar roboczy 22700–23700 kg, pojemność dostępnych łyżek 3,2–4,5 m3, moc silnika 220 kW (295 KM), maksymalny moment obrotowy 1400 Nm.

Jak podkreślił Grzegorz Guźniczak ładowarka jest bardzo ekonomiczna. Zużywa średnio 14 l paliwa na godzinę. Łatwo więc policzyć, że zbiornik o pojemności 382 l wystarcza na pracę przez 3 dni robocze (8 godzin dziennie) bez konieczności tankowania.


Naszą uwagę przyciągnął także olbrzymi wentylator z pełną osłoną (metalową siatką), chroniącą pracowników serwisu przed obrażeniami
Fot. Forum Budowlane

Ładowarka Mostostalu Warszawa do chwili obecnej przepracowała ok. 400 mtg. Wykorzystywana jest przede wszystkim do hałdowania i załadunku kruszywa drogowego. Do tej pory nie było z nią najmniejszych nawet problemów. Przeglądy serwisowe zawsze były realizowane o czasie, a najbliższy odbędzie się po przekroczeniu 500 mtg.

Więcej, bardziej szczegółowych informacji o ładowarce ZW310, a także o innych z tej serii, można uzyskać bezpośrednio w firmie Tona, która jest wyłącznym dystrybutorem sprzętu Hitachi w Polsce.

Źródło: Forum Budowlane, nr 5 (180) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ