Strona główna | Techniki i technologieWiertnice poziome

Wiertnice poziome

Wiertnice poziome to urządzenia służące do bezwykopowego układania instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych, gazowych, energetycznych, czy telekomunikacyjnych. W Polsce ich produkcją zajmuje się Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Wamet Sp. z o.o. z Bydgoszczy, mające w tej dziedzinie 35-letnie doświadczenie.

Wiertnica pozioma HWP-27S
Fot. PIW Wamet


Wiertnice poziome produkowane przez PIW Wamet są systematycznie udoskonalane technicznie i eksploatacyjnie, co daje im mocną pozycję wśród tego rodzaju maszyn dostępnych na rynku. Produkty oferowane są w trzech podstawowych grupach:
  • hydrauliczne wiertnice poziome – typu HWP,
  • wiertnice poziome sterowane – typu WPS,
  • urządzenia do mikrotunelingu – typu UMS.
Grupa pierwsza – hydrauliczne wiertnice poziome typu HWP są wiertnicami niesterowanymi. Jest to typoszereg maszyn obejmujących dziesięć wielkości mechanicznych o średnicach wciskanych rur osłonowych od 200 do 1400 mm. Wiertnice te, w zależności od wielkości oraz warunków gruntowych, umożliwiają wykonywanie przewiertów na odległość do 40 m. Dokładność zachowania kierunku wykonywanego przewiertu zależy od precyzji ustawienia wiertnicy w komorze startowej, reakcji gruntu na wciskaną rurę osłonową ze ślimakami oraz od głowicy urabiającej czoło przewiertu. Wiertnice typu HWP mają ograniczoną możliwość wykonywania instalacji kanalizacyjnych, dla których postawione są wysokie wymagania odnośnie zachowania spadku i kierunku układanego rurociągu.


Wiertnica WPS-50
Fot. PIW Wamet


PIW Wamet począwszy od 1995 roku opracowało nową grupę urządzeń – wiertnice poziome sterowane typu WPS. Grupa ta obejmuje siedem wielkości mechanicznych maszyn do wciskania rur osłonowych o maksymalnej średnicy 1400 mm. Wiertnice te umożliwiają instalację rur kanalizacyjnych metodą bezwykopową w żądanym kierunku z dokładnością ±20 mm na odległość do 50–60 m. Dokładność taką uzyskano przez zastosowanie technologii podglądu teleoptycznego – tarczy LED umieszczonej w żerdzi pilotażowej. Podgląd odbywa się za pomocą teodolitu z zamontowaną kamerą cyfrową przekazującą obraz na monitor ustawiony w komorze startowej wiertnicy. Operator wiertnicy kontrolując położenie obrazu tarczy LED oraz obracając odpowiednio żerdzią pilotażową wykonuje w pierwszej kolejności przeciskanie jej w zadanym kierunku. Następnie może przystąpić do poszerzania otworu do wymaganej średnicy oraz instalowania docelowego rurociągu kanalizacyjnego.


Wiertnica WPS-50S
Fot. PIW Wamet


Podczas wykonywania poszerzania otworów dla średnic powyżej 500 mm, PIW Wamet proponuje wykorzystanie poszerzaczy z własnym napędem ślimaka transportowego lub głowic poszerzających z niezależnym napędem tarczy urabiającej i ślimakiem transportowym. To ostatnie rozwiązanie jest nowością w ofercie firmy i ma zastosowanie szczególnie w przypadku przeciskania się przez grunty zwarte wymagające mechanicznego urabiania czoła przecisku.

Hydrauliczne wiertnice poziome (HWP) oraz wiertnice poziome sterowane (WPS) zasilane są z niezależnych agregatów hydraulicznych ustawionych podczas pracy w pobliżu komory startowej i połączonych z wiertnicą za pomocą węży hydraulicznych zakończonych szybkozłączami. PIW Wamet oferuje cały typoszereg agregatów różniących się mocą silników napędowych (od 9 do 120 kW) dobieranych odpowiednio do wielkości wiertnicy. W agregatach zastosowano nowoczesne jednostki czołowych producentów (Deutz, Kubota, Perkins, John Deere), spełniające wszystkie wymagania dotyczące poziomu emisji zanieczyszczeń oraz emisji hałasu. Agregaty produkowane są w wersji stacjonarnej lub zabudowane na przyczepie.

Wiesław Czajor
Dyrektor techniczny
PIW Wamet Sp. z o.o.


Źródło: Forum Budowlane, nr 1 (188) 2012

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiertnice diamentowe
Wiertnice Digga
Koparkowe osprzęty wiertnicze
Koparkowe osprzęty wiertnicze Bipromasz
Wiertnice ślimakowe do gruntu
Wiertnice pionowe
Uniwersalna wiertnica H30G
Pierwsze zastosowanie wiertnicy LB 44-510
Wiertnice do gruntuDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Prawie sto spycharek rocznie

Rynek spycharek gąsienicowych zdominowało pięć firm. Jak udało nam się ustalić prym wiodą na nim takie marki jak Caterpillar, Dressta (dawniej HSW), Liebherr i Komastu. Niestety, ponieważ importerzy i producenci nie chcą się pochwalić dokładnymi danymi, ich nazwy podajemy w porządku alfabetycznym. Tego typu maszyny oferuje jeszcze Case, ale na dzień dzisiejszy jego importer nie ma aż tak spektakularnych wyników sprzedażowych, przynajmniej jeśli chodzi o ten segment rynku. Czytaj dalej
OSTATNIO DODANE PRZETARGI
Zamawiający Przedmiot zamówienia
Szpital Powiatowy Dostawa lekkiego oleju opałowego.

Politechnika Gdańska Centrum Morskich Technologii Militarnych Wykonanie remontu wybranych pomieszczeń w budynku D WEiA PG w Gd-Wrzeszczu przy ulicy Sobieskiego 7

Szpital Powiatowy Dostawa toru wizyjnego z kompatybilnym osprzętem.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki Zakup sprzętu komputerowego

Instytut Adama Mickiewicza Dostawa sprzętu IT w podziale na 3 zadania dla Instytutu Adama Mickiewicza

POLECAMY