Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Unikalne konstrukcje Ammann Yanmar

Ocena: 0
5626
Mobilne wieże oświetleniowe stają się powoli podstawowym wyposażeniem każdego placu budowy. Firma Ammann Yanmar ma w swojej ofercie kilka typów wież oświetleniowych, w tym unikatową konstrukcję balonową. W Polsce oferuje je firma Bamaar.

Wieża oświetleniowa Ammann Yanmar z własnym agregatem napędzanym silnikiem diesla
Fot. Ammann Yanmar


Podstawą wież oświetleniowych Ammann Yanmar posiadających własny agregat prądotwórczy jest generator wysokiej częstotliwości (540 Hz). Jednostka ta charakteryzuje się mocą 1,7 kVA i niskim poziomem hałasu 90 dB. Piętnasto litrowy zbiornik paliwa wystarcza na 18 godzin ciągłej pracy. Wózek  generatora posiada duże opony i jest łatwy do sterowania dzięki wygodnemu uchwytowi. Wyposażony jest ponadto w odpowiednie hamulce, blokadę parkingową i łatwo rozkładalne podpory. Niewielki ciężar generatora, jedynie 130 kg, zwarta konstrukcja i kompaktowe wymiary bardzo upraszczają transport (powierzchnia transportowa tylko 0,8 m2).

Generator może zasilać dwa źródła światła. Podstawową jednostką są cztery reflektory wyposażone w 400 W wyładowcze lampy halogenkowe – stanowiące ewenement technologiczny wśród masztów oświetleniowych. Reflektory te są wstanie zapewnić jasność na poziomie 160000 lm. Lampy halogenkowe o żywotności 10 tys. godzin tj. 40x dłużej niż zwykłe żarówki halogenowe są nie tylko oszczędniejsze w porównaniu ze standardowymi halogenami, ale również odporniejsze na wstrząsy. Lampy osiągają wydajność na poziomie 105 lm/W. Ich niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że dzięki wysokiej częstotliwości zasilania zupełnie wyeliminowano efekt migotania. Lampy umieszczone są na 4,4-metrowym maszcie podnoszonym ręcznie za pomocą wciągarki i mogą być dowolnie konfigurowane w przestrzeni.


Balonowa wieża oświetleniowa zapewniająca jednorodne, nie oślepiające i bardzo jasne źródło światła
Fot. Ammann Yanmar


Unikatową konstrukcją jest balonowa wieża oświetleniowa. Wykorzystując ten sam generator i maszt Ammann Yanmar stworzył wieżę oświetleniową zapewniającą jednorodne, nie oślepiające i bardzo jasne źródło światła zamykając lampy halogenkowe w pompowanym balonie. Oprócz wspomnianych zalet wieża balonowa ma o wiele większy zasięg świecenia, do 23 m. Niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że światło produkowane przez balon wywołuje o wiele jaśniejsze cienie niż światło bezpośrednie przez co ułatwię pracę w ciężkich warunkach oświetleniowych. Balon można również dowolnie regulować w wielu płaszczyznach dostosowując do wymaganego poziomu światła. Pomimo, że żarówki halogenkowe rozgrzewają się do temperatury 247 stopni Celsjusza nie ma zagrożenia stopienia materiału balonu. Możliwe jest również użycie różnego typu napisów czyniących z wieży oświetleniowej wieżę reklamową, bądź doskonały sposób na oświetlenie imprez okolicznościowych.

Złożona wieża balonowa zajmuje bardzo małą ilość miejsca i jest łatwa w transporcie.

Ammann Yanmar produkuje również lekkie wieże zasilane z generatorów zewnętrznych lub bezpośrednio z sieci. Wieże takie mogą być skonfigurowane jako jednostki mobilne (reflektory, balon) lub jako stacjonarne (balon).

Wszystkie wieże oświetleniowe firmy Ammann Yanmar wyposażone są w szereg systemów mechanicznych i elektrycznych podnoszących poziom bezpieczeństwa w czasie ich użytkowania. Wystarczy chociażby wymienić tutaj automatyczne wyłączenie generatora w przypadku braku oleju w silniku czy bezpieczny sposób blokady masztu zapobiegający uszkodzeniu przewodów zasilających.

Źródło: Forum Budowlane, nr 2 (165) 2010

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ