Znaczenie systemów kotwiczących dla bezpieczeństwa pracy na dachu, także płaskim trudno przecenić. Jednak jako zasadniczy element zestawu środków gwarantujących bezpieczną pracę na wysokości należy traktować dostępność miejsc kotwiczenia sprzętu asekuracyjnego i łatwość ich użycia.

System linowy Prim
Fot. Protekt
O ile zagadnienia prawidłowego użytkowania szelek bezpieczeństwa i podzespołów łącząco amortyzujących nie sprawiają użytkownikom poważniejszych trudności, to dobór i zastosowanie właściwego punktu kotwiczenia, stanowi duży problemem.
Punkt kotwiczący powinien posiadać odpowiednią (określoną normą) wytrzymałość stabilność i lokalizację. Jeżeli na stanowisku pracy na wysokości zainstalowane są specjalne, certyfikowane i odpowiednio oznakowane punkty lub systemy kotwiczące – z kotwiczeniem sprzętu asekuracyjnego nie powinno być większych problemów.
Firma Protekt, producent sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, obok indywidualnych środków ochronnych, takich jak szelki bezpieczeństwa, linki bezpieczeństwa, urządzenia samohamowne, proponuje kompletne poziome systemy ochronne: linowe – Prim i Duo, szynowe Traser, Maran oraz słupki kotwiczące Poton.

System Maran, wykorzystujący wózek poruszający się po szynie
Fot. Protekt
Projekt i montaż systemów są wykonywane indywidualnie dla każdego stanowiska pracy i obiektu, po uzyskaniu danych technicznych konstrukcji dachu obiektu i/lub wizji i obmiarów obiektów budowlanych oraz przeanalizowaniu wykonywanej pracy na danym stanowisku pracy.
Systemy linowe Prim
Poziome stałe systemy kotwiczące ze prowadnicą linową Prim, zgodne z PN-EN 795 klasa C składają się z liny stalowej nierdzewnej, końcowych i pośrednich elementów mocujących, napinacza oraz amortyzatora. Zostały zainstalowane na słupkach wspierających, specjalnych uchwytach i bezpośrednio do ścian. Umożliwiać będą ochronę przed upadkiem, zapewniając jednocześnie swobodę przemieszczania w poziomie na znaczne odległości. Indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości (szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa lub liną z mechanizmem samozaciskowym) może być zakotwiczony w dowolnym miejscu systemu za pomocą zatrzaśnika owalnego.
System Duo
Podobnie jak system Prim, system Duo zbudowany jest z liny stalowej wyposażonej w końcowe i pośrednie elementy mocujące do konstrukcji stałej, napinacz do kontrolowanego naciągu liny oraz amortyzator ograniczający siłę działającą podczas powstrzymywania spadania. Różnica polega na innym typie przelotowego mocowania pośredniego liny i wykorzystaniu specjalnego zaczepu jezdnego służącego do kotwiczenia sprzętu chroniącego przed upadkiem. Konstrukcja elementu przelotowego umożliwia płynne przemieszczanie zaczepu jezdnego, nawet w przypadku zakrzywionego przebiegu liny (np. na wieżach, rotundach). Konstrukcja zaczepu jezdnego umożliwia jego zakładanie i zdejmowanie w dowolnym miejscu liny.
System Maran
Jest to system szynowy z profilowaną prowadnicą aluminiową, która może być mocowana do stropu, ściany lub podłogi. Prowadnica przystosowana jest do współpracy ze specjalnym wózkiem jezdnym, do którego kotwiczy się sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości.
Konstrukcja systemu umożliwia płynne przemieszczanie się wózka wzdłuż całej długości szyny, zapewniając użytkownikowi odpowiedni komfort pracy.
System Traser
W odróżnieniu od wyżej przedstawionych systemów system Traser najczęściej stosowany jest wewnątrz hal lub na otwartych stanowiskach obsługi cystern lub taboru kolejowego i montowany jest powyżej stanowiska pracy. Zasadniczym elementem systemu jest prowadnica szynowa zamocowana do konstrukcji nośnej obiektu. Przystosowana jest do współpracy z ze specjalnym wózkiem poruszającym się w poziomie, do którego kotwiczy się sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości.
Najczęściej używanym podzespołem łącząco-amortyzującym współpracującym z systemem Traser jest urządzenie samohamowne z automatycznie zwijaną linką stalową np. CR 200. Taka konfiguracja umożliwia płynne przemieszczanie się użytkownika w poziome wzdłuż całej długości szyny oraz w pionie Z uwagi na swą funkcjonalność i dużą trwałość system szynowy Traser znajduje zastosowanie w zakładach budowy i obsługi taboru kolejowego, stacjach cystern, mleczarniach itp.

Montaż systemu Traser
Fot. Protekt
Źródło: Forum Budowlane, nr 8 (171) 2010