Spycharki gąsienicowe na polskim rynku

Ocena: 0
3530
Przemieszczanie dużej ilości ziemi np. przy budowie autostrad, czy urobku w kopalniach odkrywkowych odbywa się przy pomocy spycharek. Maszyny te wyposażone w gąsienice doskonale radzą sobie bowiem w trudnym terenie. Dobór właściwej dla danego zadania spycharki możliwy jest dzięki zróżnicowanej ofercie dostępnej na polskim rynku.
Spycharka z rodziny HSW: TD-20M Extra
Fot. HSW


HSW
Do maszyn doskonale dających sobie radę w najcięższych warunkach pracy, jakie panują między innymi w kopalniach odkrywkowych, należą spycharki z rodziny HSW – marki znanej i cenionej zarówno na polskim rynku, jak i za granicą. Obecnie nowy właściciel marki HSW – międzynarodowy potentat w produkcji maszyn budowlanych w tym dźwigowych – firma LiuGong z siedzibą w chińskim Guangxi, zmierza poszerzyć gamę spycharek krajowej produkcji, oraz w niedługim czasie stworzyć z marki poważnego konkurenta dla największych producentów spycharek na świecie. W tym celu trwają zaawansowane prace w biurze konstrukcyjnym w Stalowej Woli nad poszerzeniem oferty spycharek, obecnie kształtuje się ona w granicach wagi maszyn od 8500 do 69900 kg. Prace dotyczą również przystosowania silników do spełnienia norm emisji spalin Tier 4.


Spycharka TD-40E Extra
Fot. HSW

Dzięki wysokiej jakości materiałów zastosowanych do produkcji spycharek HSW odznaczają się one długą żywotnością.

Aktualnie niemal każda maszyna opuszczająca halę produkcyjną w Stalowej Woli posiada rozwiązania, które zostały w niej zastosowane na specjalne zamówienie. Mogą być to między innymi wzmocnione lub perforowane płyty gąsienicowe, wzmocnione osłony silnika i skrzyni biegów, lemiesze o niestandardowych rozmiarach czy specjalistycznych funkcjach. Przykładem może być stworzona niedawno spycharka TD-20M z odwróconym lemieszem. Zadaniem tej maszyny jest zgarnianie materiału od ściany. Oferowanie tego typu rozwiązań możliwe jest dzięki temu, że firma posiada własne biuro konstrukcyjne i dział badawczo-rozwojowy. Stąd też możliwości konfiguracji i adaptacji spycharek produkcji HSW są w zasadzie nieograniczone.


Komatsu
Gama spycharek oferowanych przez firmę Komatsu w Europie rozpoczyna się od modelu D37 o masie eksploatacyjnej 8,3 t z silnikiem o mocy 91 KM, a zamyka ją D475A o masie prawie 111 t z silnikiem 890 KM. Największa spycharka produkowana przez Komatsu jest oznaczona symbolem D575, ma masę eksploatacyjną ok. 150 t i jest napędzana silnikiem o mocy 1200 KM. Maszyny przeznaczone na rynek europejski pochodzą głównie z zakładów w Japonii, wyjątek stanowią jedynie typoszeregi D51 i D61 dostarczane z Brazylii. W małych spycharkach Komatsu, tzn. do modelu D51 włącznie, jest stosowany napęd hydrostatyczny, podobny jak w koparkach, ale zapewniający większą prędkość jazdy.


Spycharka Komatsu D61PX-15
Fot. Komatsu


Silnik spalinowy napędza dwie pompy hydrauliczne, sprzężone z silnikami hydraulicznymi przy obu gąsienicach.

Od modelu D61 jest stosowany klasyczny układ napędowy: z silnika spalinowego moment obrotowy jest przekazywany do zmiennika momentu, a następnie do skrzyni biegów. Przy napędzie hydrostatycznym silnik jest mniej narażony na zmienne obciążenia, ale taki układ w maszynach o mocy powyżej 130–140 KM miałby tendencję do przegrzewania się. W spycharkach z napędem klasycznym i oznaczeniem X (możliwość skrętu wokół własnej osi) zastosowano ciekawy układ skrętu. Wcześniej na każdej półosi prócz hamulca znajdowało się sprzęgło, a operator miał do wyboru dwa tryby skrętu: pierwszy przez rozłączenie sprzęgła po stronie gąsienicy zabieganej, drugi (dla wykonania „ciaśniejszego” skrętu) przez załączenie hamulca. Rozwiązanie to nie zapewnia jednak maksymalnej siły pchania/uciągu w czasie skrętu, bo pracuje tylko jedna gąsienica i jest duży poślizg. Aby temu zapobiec, w miejscu sprzęgieł zastosowano przekładnie planetarne napędzane hydraulicznym silnikiem.


Układ skrętu stał się całkowicie autonomiczny (nie wymaga jazdy do przodu lub tyłu) i może się odbywać po łagodniejszym łuku. Spycharki z napędem hydrostatycznym charakteryzują się znakomitą widocznością. W tym celu kabina została przesunięta do przodu maszyny, a chłodnica znalazła się na jej tylnej ścianie. Pozwoliło to na zastosowanie opadającego profilu pokrywy silnika, a w konsekwencji lepszą obserwację lemiesza.

Liebherr
Wszystkie sześć spycharek gąsienicowych oferowanych przez firmę Liebherr napędzanych jest hydrostatycznie. Dzięki temu ułatwiona jest jazda po zakrętach (bez sprzęgania), a manewry zawracania są wyjątkowo precyzyjne, łącznie z obrotem w miejscu.

Dzięki szczególnie długiemu mechanizmowi jezdnemu typu wahliwego, spycharki Liebherr z systemem Litronic zapewniają doskonałe równanie oraz skuteczne wytłumienie uderzeń. Nowoczesna konstrukcja zapewnia dobry widok na wyposażenie robocze, a elektroniczny system kontroli Litronic pozwala na precyzyjne równanie. Z uwagi na optymalne przeniesienie siły we wszystkich zakresach prędkości spycharki gąsienicowe Liebherr z systemem Litronic są szczególnie ekonomiczne.


Dwie spycharki firmy Liebherr – PR 734 Litronic i PR 744 Litronic
Fot. Liebherr


Hydrostatyczny napęd jazdy umożliwia spycharkom osiąganie dużej wydajności przy wszystkich prędko-ściach jazdy. Najwyższa prędkość jest przy tym osiągana bez zmiany biegów. Napęd obydwu gąsienic jest przenoszony efektywnie także przy jeździe na zakręcie i umożliwia obok wysokiej mocy pociągowej również zawracanie w miejscu na ograniczonej przestrzeni. Stały, wysoki współczynnik sprawności i elektroniczna regulacja wartości granicznej zapewniają bardzo niskie zużycie paliwa również przy pełnym obciążeniu.


Solidne i sprawdzone w praktyce komponenty, jak na przykład stabilna rama główna o konstrukcji skrzynkowej, elementy składowe napędu o dużych rozmiarach lub bezobsługowe i opcjonalne elastycznie ułożone mechanizmy jezdne, zapewniają dyspozycyjność maszyn nawet w najcięższych warunkach. Spycharki wyposażone są w sterowany elektronicznie hydrostatyczny system chłodzenia, a wszystkie komponenty napędu są aktywnie nadzorowane przez system sterowania Litronic. 

Forum Budowlane, nr 8 (195) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ