Rusztowania elewacyjne

Ocena: 0
8120
Na rynku znajduje się wiele nowoczesnych systemów rusztowań ramowych i modułowych. Dostępne rozwiązania pozwalają na zarusztowanie praktycznie każdej elewacji, o dowolnym kształcie. My proponujemy zapoznanie się z wybranymi systemami, które opisujemy w poniższym artykule.

Rusztowanie ramowe Mostostal Plus (Sukiennice, Kraków)
Fot. Altrad-Mostostal


Mostostal Plus i Rotax Plus
Użytkownicy rusztowań produkcji Altrad-Mostostal przyjęli, że rusztowania elewacyjne to system rusztowań fasadowych, sprzedawanych pod nazwą rusztowania ramowe Mostostal Plus. Warto przy tym pamiętać, że również rusztowania modułowe Rotax Plus, mogą być ustawione w konfiguracji rusztowań elewacyjnych i wykorzystane do prac remontowo-budowlanych.

Rusztowania ramowe to rusztowania systemowe o rozstawie podłużnym ram: 3,07; 2,57; 2,07; 1,57 m oraz dwóch standardowych szerokościach: 0,73 lub 1,09 m. Wysokość ramy wynosi 2 m, co konstrukcyjnie determinuje ułożenie pomostów standardowo o tą właśnie wartość. System pozwala na uzyskanie innych wysokości po zastosowaniu ram wyrównawczych, rygli itp.

Rusztowania ramowe cechują się dużą stabilnością oraz statecznością dzięki zastosowaniu stężeń pionowych, ukośnych oraz systemu kotew mocujących do konstrukcji budowli.

Rusztowania ramowe Altrad-Mostostal posiadają Certyfikat Bezpieczeństwa B/02/014/08 wydany przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie, dopuszczenie ustawienia do 34 m. Rozbudowa systemu powyżej tej wysokości jest możliwa po wykonaniu obliczeń statycznych.

Do budowy platform roboczych w systemie rusztowań ramowych oraz modułowych Altrad-Mostostal oferuje pomosty stalowe i stalowe Eco, których dopuszczalne obciążenie wynosi od 2 do 6 kN/m2 w zależności od klasy obciążeń (wg PN-EN 12811-1) i pomosty aluminiowo-sklejkowe o nośności 2 kN/m2. Komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami rusztowania zapewniają pomosty przejściowe wyposażone w drabinki pomostowe, dostępne w wersji aluminiowo-sklejkowej, aluminiowej i kompozytowej. Ponadto występują pomosty uzupełniające służące do wypełniania niesystemowych wymiarów pól.


Rotax Plus w ustawieniu fasadowym (katedra, Radom)
Fot. Altrad-Mostostal


Nowością w ofercie firmy wdrożoną do produkcji i sprzedaży na przełomie 2009/2010 są krawężniki stalowe oraz aluminiowe. Dotychczas firma oferowała tylko krawężniki drewniane. Aluminium i stal to materiały o większej odporności na działanie czynników atmosferycznych, dlatego też mogą być bardziej ekonomiczne w długoterminowym użytkowaniu. Ponadto ich zaletą jest niepalność, więc są szczególnie zalecane firmom obsługującym przemysł chemiczny, rafinerie, elektrownie. Krawężniki stalowe i aluminiowe występują w obu opisywanych systemach.

System Rotax Plus to rusztowania budowane na siatce konstrukcyjnej o długości: 3,07; 2,57; 2,07; 1,57 m oraz szerokości 0,73 i 1,09 m, przy czym istnieje możliwość rozbudowy siatki we wszystkich kierunkach. W pionie położenie elementów można regulować co 0,5 m.


Bezproblemowe zarusztowanie obiektów o najróżniejszych kształtach (Złote Tarasy, BIS plettac)
Fot. Piotr Kmiecik

Elementy systemowe rusztowań Rotax, są tak skonstruowane, że wiele z nich może być stosowanych zarówno przy budowie rusztowań modułowych, jak i ramowych (podstawki regulowane, złącza, pomosty, dźwigary i inne). Systemy Mostostal Plus i Rotax Plus są ze sobą w pełni kompatybilne.

plettac SL
Rusztowanie uniwersalne plettac SL 70/SL 100 (Kombi) to niezwykle ekonomiczne rusztowanie ramowe do wszelkiego rodzaju prac budowlano-montażowych.


Przykładowa realizacja firmy BIS plettac (Marynarska Point, Warszawa)
Fot. Daniel Majchrzycki


Za pomocą uniwersalnego systemu rusztowań plettac SL 70/SL 100 można szybko i bezproblemowo obudować rusztowaniami najróżniejsze budynki, nawet jeśli lokalne warunki z pozoru nastręczają problemy. W ciągu dnia jeden pracownik może zarusztować od 70 do 250 m2 powierzchni. Dzięki tym właściwościom, ale także z uwagi na łatwość składowania, transportu i montażu rusztowań SL 70/SL 100 można poczynić znaczne oszczędności w kosztach budowy.

Rusztowanie plettac SL spełnia wymogi dyrektywy EWG HD 1000, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowane na każdym placu budowy bez konieczności sporządzania kosztownego atestu indywidualnego. Spełnia ono także surowe wymogi niemieckich budowlanych związków zawodowych i posiada dopuszczenie eksploatacyjne wydane przez Instytut Techniki Budowlanej w Berlinie.

Na jeszcze szybszy i łatwiejszy montaż pozwala rusztowanie w wersji aluminiowej. W stosunku do wersji stalowej jest ono o połowę lżejsze co w znacznym stopniu racjonalizuje transport i montaż.

Rusztowania SL 70/SL 100 stwarzają całą gamę możliwości łączenia, ponieważ zostały skonstruowane wg zasady modułowej. Specjalne cechy systemowych rusztowań firmy plettac pozwalają na ekonomiczne zarusztowanie bryły każdego budynku - niezależnie od jej kształtu. Nie ma przy tym oczywiście znaczenia, czy posługujemy się rusztowaniem stalowym czy aluminiowym. Dla każdej wersji istnieje odpowiedni element.

Aby jednocześnie zagwarantować bezpieczeństwo i szybkość montażu, rusztowania opierają się na zasadzie konstrukcyjnej, którą nazywamy „logiką montażową firmy plettac”. Gwarantuje ona, że wszystkie elementy pasują do siebie tylko i wyłącznie w odpowiedniej kolejności. Wymóg ten wyklucza jakąkolwiek pomyłkę montażową, a samozakleszczające się trzpienie (kołki uchylne) zapewniają duże bezpieczeństwo i krótkie czasy montażu.

Rux Super
Rux jest producentem i dystrybutorem rusztowań fasadowych Rux Super. System ten opiera się na wymiarach metrycznych. Z niewielu elementów można szybko zbudować rusztowania o długościach pola do 4 m. Możliwe jest również łączenie ze sobą wszystkich długości pól poczynając od 1,00 m, a także montaż rusztowań o wysokości do 100 m. Dzięki wyeliminowaniu połączeń śrubowych w najważniejszych elementach, skrócono czas montażu i demontażu, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo. Elementy stalowe są cynkowane ogniowo, a elementy drewniane impregnowane. Wszystkie spełniają wymogi najnowszych norm UE (EN12810 i EN12811).


Rusztowanie fasadowe Rux Super 65
Fot. Rux


Oferowane są dwa rodzaje rusztowań fasadowych, które różnią się mocowaniem poręczy: Rux Super z poręczą zawieszaną na bolcach odchylnych, Rux Super Zaczepowe z poręczą na przetyczkę.
Ramy pionowe dostępne są natomiast w dwóch szerokościach: 65 cm (przeznaczona do montażu dwóch podestów), 100 cm (do montażu trzech podestów). Zintegrowany na dole ramy T-profil obejmuje podesty, zapewniając ich bezpieczne unieruchomienie i zabezpieczenie przed podniesieniem, nie stanowiąc przy tym przeszkody grożącej potknięciem. W ofercie znajdują się również ramy nietypowe.

Podesty dostępne są w wykonaniu drewnianym, stalowym i aluminiowym.

Podest drewniany składa się z trzech części łączonych na wielowpusty i klej. Jest zakończony z obu stron okuciami, które są nitowane. Podesty drewniane profilowane składają się z pięciu sklejonych za pomocą wielowpustów pojedynczych lameli wzmocnionych pośrodku ceownikiem stalowym i również jak podesty drewniane zakończone są okuciami. Profilowanie zwiększa wytrzymałość, ogranicza ugięcie, zapewnia możliwie najwyższe bezpieczeństwo. Podesty aluminiowe są wykonane w całości z najwyższej jakości aluminium i z obu stron posiadają powierzchnie antypoślizgową. Podest stalowy jest optymalny do układania na stosach, dzięki specjalnie dobranej formie przekroju. Perforacja na podestach ułatwia odpływ wody oraz stanowi powierzchnię antypoślizgową.Rusztowanie Rux Super 65. Widoczny aluminiowy pomost przejściowy z drabinką
Fot. Rux

Dostępne są trzy rodzaje pomostów przejściowych: aluminiowe, aluminiowo–sklejkowe, stalowo–sklejkowe. Zamiast pomostów przejściowych można zastosować również schody, które dają większą swobodę poruszania się między kondygnacjami rusztowania oraz łatwiejszy transport materiałów na poszczególne kondygnacje.

Szeroka gama konsol umożliwia szybkie i łatwe poszerzanie od strony zewnętrznej oraz wewnętrznej. Konsole dostępne są na jeden, dwa lub trzy podesty, co wpływa na wszechstronność zastosowania.

W ofercie znajduje się również cała gama dodatkowych akcesoriów do systemu Rux Super takich jak: konsola do prac dekarskich, trawersa pośrednia, szyna podestowa, dźwigary kratowe, osłona szczelinowa itp.

Termosprzęt
Rusztowanie ramowe typ Termosprzęt to rusztowanie systemowe, którego pionowa konstrukcja nośna składa się z prefabrykowanych płaskich ram. Rusztowanie przeszło badania wytrzymałościowe wg najnowszych kryteriów opracowanych w oparciu o normy unijne m.in. badanie sztywności płaszczyzn poziomych. Wszystkie stalowe elementy rusztowania zostały zabezpieczone przed korozją przez ocynkowanie. Elementy drewniane są poddawane impregnacji.

Maksymalna wysokość rusztowania Termosprzęt (bez dodatkowych obliczeń statycznych) wynosi 60 m. Długość jest dowolna, konfigurowana z pól: 0,8; 1,0; 1,5; 2,2 lub 3,0 m. Istnieje przy tym możliwość przejścia z modułu o długości 2,2 m na moduł o długości 3,0 m i odwrotnie (z wykorzystaniem konsoli modułowych). Znaczna szerokość (0,8 lub 1,1 m między stojakami) ram w porównaniu z innymi popularnymi systemami pozwala na bezpieczne i swobodne poruszanie się po rusztowaniu.


Rusztowanie ramowe typ Termosprzęt
Fot. Termosprzęt


Wysokość ramy wynosi 2,0 m. Łatwy i bardzo szybki montaż ram realizowany jest dzięki specjalnej konstrukcji kielichów o odpowiednio dobranej średnicy i dwukrotnemu kalibrowaniu.

System rusztowań typ Termosprzęt ma wiele dodatkowych elementów, wśród których należy wyróżnić: konsole wąskie (0,4 m) i szerokie (0,8 m) do poszerzania pomostów; podest kątowy umożliwiający montaż rusztowania pod kątem w zakresie 0° do 90°, np. przy okrągłych zbiornikach lub silosach.

W rusztowaniu zastosowano chronione patentem unikalne rozwiązanie zawiasów w podestach komunikacyjnych, których parametry wytrzymałościowe wielokrotnie przewyższają powszechnie stosowaną konstrukcję w innych systemach rusztowań.

Maksymalne obciążenie pomostu roboczego to 2 kN/m2.

Źródło: Forum Budowlane, nr 2 (165) 2010

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ