Strona główna | Techniki i technologieRozwiązania Altrad-Mostostal

Rozwiązania Altrad-Mostostal

Szalunki do słupów.

Formowanie słupów na budowie
Fot. Altrad-Mostostal


Rozwiązania do szalowania słupów oferowane przez Altrad-Mostostal oparte są na systemie płyt słupowych SP oraz szalunków ściennych Midi Box i Midi Box Plus.

System SP zawiera płyty o wysokości 150, 270 i 300 cm oraz szerokości 70 i 90 cm, które pozwalają szalować słupy o przekroju odpowiednio 55 i 75 cm. Wymiar słupa można zmieniać co 5 cm wykorzystując otwory w płycie. W celu uzyskania innych rozmiarów należy stosować wkładki drewniane.

Płyty używane do budowania słupów spina się ściągami po stronie zewnętrznej. Otwory w sklejce przeznaczone na zamontowanie ściągów są podparte metalem, po to by chronić sklejkę przed zniszczeniem lub uszkodzeniem. Otwory, w których nie montuje się ściągów są zabezpieczane zaślepkami.


Słup o przekroju 75x40 cm
Rys. Altrad-Mostostal

Do formowania słupów używa się również płyt szalunkowych Midi Box i Midi
Box Plus. Przy takim rozwiązaniu, płyty łączy się zamkami szalunkowymi BM260 i BM710 lub sworzniami w komplecie z narożnikiem zerowym. Wykorzystując systemowe płyty szalunkowe można wykonać słupy o bokach: od 30 do 90 cm, w module 5 cm.

W obu przypadkach dopuszczalne parcie betonu na szalunek wynosi do 60 kN/m2.

Przy formowaniu słupów o wysokości dwóch płyt należy stosować zasadę, że płytę niższą ustawia się na dole, z uwagi na mniejsze odległości między łączeniami. Pozwala to na przejęcie większego parcia betonu.

System SP do formowania słupów był wykorzystywany na budowach w Polsce i Rosji.

Źródło: Forum Budowlane, nr 10 (173) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Rusztowania Altrad-MostostalDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Przecinarki stolikowe do płytek ceramicznych

Firmy produkujące sprzęt dla budownictwa nie zapomniały o glazurnikach, dostarczając na rynek m.in. przecinarki stolikowe z napędem elektrycznym. Są one niezwykle przydatne zwłaszcza, gdy płytki układane są na dużej powierzchni i konieczne jest ich częste przycinanie. Na polskim rynku dostępne są przecinarki produkowane przez Germans Boada (Rubi), Saint-Gobain (Norton Clipper) i Sima. Czytaj dalej
OSTATNIO DODANE PRZETARGI
Zamawiający Przedmiot zamówienia
Dom Dziecka im. Janusza Korczaka Dostawa artykułów żywnościowych dla Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania w Pieszycach z oddziałami w Piławie Górnej.

Burmistrz Michałowa Rewitalizacja obszaru położonego w obrębie dawnego rynku w Michałowie.

Przedszkole nr 11 w Tomaszowie Mazowieckim więcej

Wojskowa Agencja Mieszkaniowa ul. Chałubińskiego 3A, 02-004 Warszawa Oddział Regionalny w Poznaniu Zawarcie umowy ramowej na: Wykonywanie robót remontowo - budowlanych przed ponownym zasiedleniem w lokalach mieszkalnych i kwaterach internatowych w zasobie WAM OReg. Poznań

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach - s.p.z.o.z. Zakup i dostawa odzieży operacyjnej wielorazowego użytku oraz bielizny pościelowej

POLECAMY