Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Podesty ruchome UpRight

Ocena: 0
8466
Po raz kolejny mam przyjemność przedstawić podesty ruchome marki UpRight produkowane przez Tanfield Engineering Systems Limited. Tym razem będą to urządzenia wyposażone w kosz do pracy dla jednej lub dwóch osób. Ze względu na bardzo szeroką ofertę tego typu podestów opisujemy je w dużym skrócie.

Przepychany podest teleskopowy serii UL
Fot. UpRight


Zaczniemy oczywiście od modeli, które oryginalnie powstały w biurach projektowych firmy UpRight Inc. w USA i w Irlandii.

Przepychane podesty teleskopowe serii UL 25/32/40 o wysokości roboczej do 14,15 m są dobrym wyborem do prac wewnętrznych, gdzie ważne są małe gabaryty i niska masa własna: biurowce, sklepy, magazyny, obiekty kulturalne i użyteczności publicznej. Następny w kolejności jest bardzo popularny w Skandynawii samobieżny model TM12, który w Polsce wybierają działy utrzymania ruchu, gdzie stosowany jest do wysokości 5,7 m.


Podest TL49K zamontowany na jednoosiowej przyczepie
Fot. UpRight

Do miejsc trudno dostępnych UpRight proponuje podesty z wysięgiem bocznym z serii MB oraz AB. Mniejsze modele MB20/26 mają kompaktową budowę łączącą pionowy teleskop z masztem bocznym i pozwalają na pracę do wysokości 10/12 m oraz zapewniają wysięg 2,6/3 m. Najbardziej popularne w Polsce AB38/46 o konstrukcji łamanej składającej się z 2 masztów i teleskopu wydłużającego zakres pracy górnego masztu powinny zainteresować osoby poszukujące rozwiązań uniwersalnych. Dostępne w wersji elektrycznej AB38 ma wysokość roboczą 13,5 m oraz 6,1 m wysięgu bocznego; i to wszystko przy szerokości całkowitej wynoszącej tylko 1,5 m. AB46 o wysokości roboczej 16,1 m i bocznym zakresie pracy 7,5 m wyposażony jest dodatkowo na końcu teleskopu w wysięgnik pozwalający na pionowy ruch kosza w zakresie 1,5 m (140°). Urządzenie obecnie dostępne jest w trzech wersjach:
E – elektryczne 2WD, RT – spalinowe 4WD oraz T – gąsienicowe. Tutaj zaznaczyć należy, że podesty AB są najczęściej kupowanymi podestami ruchomymi UpRight’a.


Popularny w Polsce podest AB46
Fot. UpRight

Jeżeli szukamy urządzenia do prac zewnętrznych oraz do szybkiego przemieszczania bez konieczności korzystania ze specjalistycznego transportu to należy łaskawszym okiem spojrzeć na podesty montowane na jednoosiowym podwoziu przyczepy. Obecnie produkowana seria TL, którą niektórzy mogą znać pod nazwą pierwowzoru Aerial, różni się od poprzednich konstrukcji zastosowaniem hydraulicznego systemu sterowania. Założenie konstrukcyjne zmniejszające ilość zastosowanych elementów elektronicznych zwiększa niezawodność urządzenia oraz obniża koszty i czas ewentualnych napraw. Podstawowe parametry TL34/37/49K to wysokość robocza 12,2/13/17 m oraz wysięg boczny 5/5,9/9,1 m. TL34 dostępny jest wyłącznie w wersji elektrycznej, natomiast pozostałe dwa modele można wyposażyć w zasilanie elektryczne (AC/DC), spalinowe lub mieszane.


Samobieżny podest SPM20
Fot. UpRight


I wreszcie przyszedł czas na pierwszą nowość. Co otrzymamy z połączenia popularnego AB z łatwym w transporcie TL? Będzie to TL39T. Urządzenie o wysokości roboczej 13,8 m, wysięgu bocznym 6,4 m i takim samym wyborem zasilania, jak u „wyższych braci”.

Przedostatni akapit poświęcimy urządzeniom najwyższym, które przed połączeniem się firm były produkowane w innym kolorze i pod inną nazwą. Mowa tutaj o marce Snorkel, znanej za Oceanem z tego, że „tworzy” urządzenia proste ale wytrzymałe i niezawodne. Dla rynku europejskiego zmieniono ich nazewnictwo na zgodne z nomenklaturą UpRight’a. Mamy więc tutaj łamane podesty masztowe AB50/60/85 o wysokości roboczej 17/20/28 m i wysięgu bocznym 8,5/13,1/18,9 m oraz podesty teleskopowe SB47/66/85/126 o parametrach odpowiednio 16/22/28/40 m i 11,9/17,1/23,4/19,2 m.


Do miejsc trudno dostępnych UpRight proponuje m.in. podest MB20
Fot. UpRight


Na koniec przedstawiamy zupełne nowości, cena większości z nich z założenia ma przekonać potencjalnych nabywców do ostatecznego pożegnania się z drabinami. Mała platforma podnoszona przez nożyce oraz niewielki ciężar zaczynający się od 220 kg to znak rozpoznawczy przepychanych podestów PAX6/8/10 o wysokości roboczej 3,7/4,5/5 m. PAM26 to podest koszowy, który przy wysokości roboczej 10 m mieści się w standardowych drzwiach (prześwit 200 mm) bez pochylania. Urządzenia te w jednym cyklu pracy akumulatora pomiędzy ładowaniami mogą unieść operatora od 200 do 400 razy.

Ostatnim opisywanym podestem Upright będzie połączenie konstrukcji nośnej PAM26 oraz mobilności TM12, a mianowicie SPM20 – samobieżne 8 m wysokości roboczej, idealne do miejsc gdzie nie zmieści się „nożycówka”.

Niebieskie podesty UpRight oferuje w Polsce od prawie 16 lat firma Instant Polska Sp. z o.o.

Źródło: Forum Budowlane, nr 1 (164) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ