Nagrzewnica Master BV 500CR została jednym z laureatów tegorocznego konkursu o Złoty Medal MTP na targach Budma. To najbardziej znane i prestiżowe wyróżnienie na rynku polskim, przyznawane jest produktom, które spełniają surowe kryteria oceny pod względem jakościowym i technologicznym. Urządzenie można było obejrzeć na stoisku Dantherm, gdzie poza znanymi już modelami nagrzewnic, osuszaczy i wentylatorów, firma zaprezentowała całkiem nowe rozwiązania.

Złoty Medal MTP przyznany nagrzewnicy Master BV 500CR to prestiżowe wyróżnienie i powód do zadowolenia. Na zdjęciu przedstawiciele firmy Dantherm Sp. z o.o. (od lewej): Maciej Kłyż, Technical-Sales Advisor; Katarzyna Cellary Zinko, Country Lead Manager; Zachariasz Pietrzak, Technical Support Engineer
Fot. Dantherm
Zacznijmy od nagrodzonej nagrzewnicy Master BV 500CR. Dysponuje mocą grzewczą 150 kW i jest zdecydowanie najbardziej innowacyjną i zaawansowaną technologicznie nagrzewnicą olejową z odprowadzaniem spalin na światowym rynku. Wysoki spręż wynoszący 770 Pa umożliwia przesyłanie ciepłego powietrza przewodami giętkimi na odległość do 50 m. Zastosowany wydajny wentylator promieniowy powoduje, że praca nagrzewnicy jest bardzo cicha. Do tego dochodzi panel sterujący ze stopniem ochrony IP 67, czyli najwyższym możliwym do osiągnięcia. Wysoką funkcjonalność zapewniają zaś duże, pompowane koła, wygodne uchwyty oraz liczne akcesoria (np. termostat elektroniczny). Nagrzewnica ma wbudowany zbiornik paliwa o pojemności 150 l, ale może być również podłączona do zbiornika zewnętrznego. Zaawansowane czujniki ciśnienia powietrza i temperatury pozwalają na automatyczne dostosowywanie przepływu powietrza do ustalonych wartości. Transport nagrzewnicy ułatwiają uchwyty dla wózka widłowego i dźwigu.
Nagrodzona Złotym Medalem MTP targów Budma 2019 nagrzewnica Master BV 500CR. Na dole z lewej widoczny giętki przewód nowej generacji do rozprowadzania ciepłego powietrza
Fot. Dantherm
Podsumowując, oto najważniejsze zalety użytkowe nagrzewnicy Master BV 500CR:
- wydajny i cichy wentylator promieniowy;
- 1- lub 2-drożny wylot powietrza;
- wysoki spręż powietrza 770 Pa, pozwalający na transport ciepłego powietrza na odległość do 50 m;
- duże, pompowane koła, uchwyty do dźwigu oraz wózka widłowego ułatwiają transport;
- elektroniczny panel sterujący klasy IP 67;
- możliwość recyrkulacji powietrza – łatwa instalacja;
- możliwość podłączenia termostatu pomieszczeniowego (mechanicznego lub elektronicznego).
„Złoty Medal przyznany przez MTP jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, które potwierdza innowacyjność nowej nagrzewnicy Master BV 500CR. Jesteśmy liderem na rynku ogrzewania mobilnego oraz kreujemy nowe trendy w tej dziedzinie. Wyróżnienie świadczy również o tym, że wszystkie produkty Master są na najwyższym światowym poziomie” – mówi Katarzyna Cellary Zinko, Country Lead Manager Dantherm Sp. z o.o. „W nagrzewnicy BV 500CR zastosowano szereg rozwiązań powstałych we współpracy działu konstrukcyjnego i działów handlowych w różnych krajach. Tak więc oprócz walorów użytkowych, dużej mobilności, zawiera wiele innowacyjnych rozwiązań dotyczących serwisowania i konserwacji”.
Duża wydajność urządzenia i niskie spalanie paliwa gwarantują efektywną pracę w najbardziej wymagających warunkach. Master BV 500CR doskonale sprawdza się w ogrzewaniu np. powierzchni półotwartych, miejsc trudnodostępnych i na wyższych kondygnacjach, a także dużych pomieszczeń magazynowych i produkcyjnych.
„Nagrzewnica BV 500CR jest wynikiem doświadczeń zdobytych na rynku amerykańskim. Została zaadaptowana na potrzeby rynku polskiego i już cieszy się sporą popularnością” – kontynuuje Katarzyna Cellary Zinko.
Gama nagrzewnic Master. Pierwszy z prawej promiennik Master DC 61 Hybrid. Jako jedyny na rynku zasilany jest również baterią 14 V. Po jednym naładowaniu zapewnia wydajne ogrzewanie punktowe przez 4 godziny
Fot. Dantherm
Na stoisku Dantherm znalazła się również absolutna nowość, bezprzewodowy promiennik Master DC 61 Hybrid. Jest to jedyne, jak do tej pory na rynku międzynarodowym urządzenie tego typu zasilane również baterią 14 V.
„To urządzenie jest niezastąpione do punktowego ogrzewania na zewnątrz. W Europie Zachodniej stosuje się coraz więcej promienników ze względu na większą efektywność. Ogrzewane stałe obiekty również oddają ciepło na zewnątrz” – wyjaśnia Katarzyna Cellary Zinko.
Promiennik Master DC 61 Hybrid ma moc 17 kW i może pracować przez 4 godziny bez konieczności podłączenia do sieci, a czas ładowania baterii to zaledwie 60 min. Niskie napięcie 14 V zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa. Promiennik sprzedawany jest w komplecie z baterią litową oraz ładowarką. Wyposażony jest również w przewód elektryczny do alternatywnego zasilania prądem. Ma możliwość podłączenia termostatu pomieszczeniowego, mechanicznego lub elektronicznego, dla zapewnienia ekonomicznego spalania paliwa. Czas pracy przy pełnym zbiorniku oleju (11 l) wynosi 7 godzin. Promiennik wyposażony jest również w elektroniczną kontrolkę płomienia z fotokomórką, wskaźnik poziomu oleju, filtry: ssania i na wlewie oraz wyłącznik antyprzechyłowy. Master DC 61 Hybrid waży ok. 19 kg, jest kompaktowe, a dzięki baterii może być stosowane w dowolnym miejscu. Promiennik jest też bardzo mobilny, można go przenosić wykorzystując uchwyt znajdujący się na górze, albo przewozić na opcjonalnym zestawie kół.
Całkowicie nowym produktem na rynku polskim, wdrażanym w firmie Dantherm jest wieża Aerial do osuszania warstwowego, podposadzkowego. Urządzenie produkowane jest w Niemczech. Składa się z kilku zasadniczych elementów: turbiny, sprężarki wewnątrzkanałowej, systemu odpompowującego wodę, filtrów i systemu redukującego hałas.
„Cieszymy się, że Międzynarodowe Targi Poznańskie doceniły naszą pracę i to nas mobilizuje do wprowadzania kolejnych nowych produktów. W tym roku jako firma Dantherm wprowadzamy również technologię osuszania warstwowego firmy Aerial” – dodaje Katarzyna Cellary Zinko.
Wieża Aerial przeznaczona do osuszania podposadzkowego
Fot. Dantherm
Wieża osuszająca Aerial przeznaczona jest do stosowania np. w pomieszczeniach po zalaniu, w remontowanych starych kamienicach, gdzie zachodzi konieczność „wyciągnięcia” wilgoci spod posadzki. Wówczas nawierca się otwory o niewielkiej średnicy i podłącza wieżę ssącą Aerial, która wyciąga wilgoć, albo wtłacza powietrze i wypycha ją szczelinami na zewnątrz.
Ponieważ rozpoczyna się sezon na osuszanie, na stoisku nie mogło zabraknąć osuszaczy i wentylatorów. W stałej ofercie firma Dantherm ma kilkanaście profesjonalnych modeli osuszaczy Master o wydajności od 27 do 80 l/24 h.
Do najczęściej wybieranych przez przedsiębiorstwa budowlane należą np. Master DH 44 lub Master DH 752.
Ważnym czynnikiem w osuszaniu budynków jest również stała cyrkulacja powietrza, którą można zapewnić stosując przenośne wentylatory i dmuchawy Master o przepływie powietrza nawet do 13200 m3/h. Mogą one pracować samodzielnie lub wspomagać pracę osuszaczy, a także nagrzewnic Master, które na stoisku reprezentowały modele: RS 40, B 9 EPB, B 3.3 EPB i B 22 EPB. Późną wiosną oferta Dantherm zostanie powiększona również o nowe wentylatory Master skierowane do profesjonalnych użytkowników.
I na koniec krótko o jeszcze jednym produkcie Master. Są to nowej generacji giętkie przewody do rozprowadzania ciepłego powietrza. Będą dostępne na przełomie maja i czerwca tego roku i stopniowo wprowadzane do wszystkich urządzeń Master. Koszt ich zakupu jest wyższy jedynie o 15%, ale w porównaniu do „żółtych” PVC, nowe przewody wykonane zostały z nylonu, dzięki czemu są dużo bardziej trwałe i odporne na zabrudzenia. Użytkownicy docenią także zintegrowany praktyczny worek do przechowywania. AK
Na Budmie prezentowano wybrane modele urządzeń Master, ale w stałej ofercie Dantherm znajduje się kilkadziesiąt produktów do kompleksowej kontroli klimatu w zakresie ogrzewania, osuszania, chłodzenia i wentylacji
Fot. Dantherm
Źródło: Forum Budowlane, nr 2 (273) 2019