Niezawodna spycharka

Ocena: 0
3752
Spycharka gąsienicowa Komatsu D51EX/PX-22 cieszy się opinią niezawodnej w działaniu i wszechstronnej w zastosowaniu. Jednym z założeń przy jej projektowaniu było stworzenie trwałej maszyny charakteryzującej się niskimi kosztami obsługi. Cel ten osiągnięto przez uproszczenie budowy i zastosowanie konstrukcji modułowej.

Fot. Komatsu

Układ hydrauliczny, układ napędowy, rama i inne główne podzespoły zostały zaprojektowane przez specjalistów z koncernu Komatsu. Nisko opadająca pokrywa silnika i chłodnica z napędzanym hydraulicznie i odchylanym do góry wentylatorem zamontowana z tyłu stanowią wyjątkowe rozwiązania na rynku.

Maszyna charakteryzuje się następującymi głównymi parametrami technicznymi: moc silnika wynosi 99 kW/133 KM przy 2200 obr./min., masa eksploatacyjna modelu D51EX-22 – 12710 kg, a modelu D51PX-22 – 13100 kg.

Przestronna i cicha kabina ciśnieniowa jest przesunięta do przodu, ma zintegrowaną konstrukcję spełniającą standardy ROPS/FOPS. Operator może pracować spokojnie, bez obawy o niedostateczną widoczność – właśnie dzięki nisko opadającej pokrywie silnika.

Sterowanie odbywa się za pomocą joysticka PCCS (Palm Command Control System). Joystick sterujący lemieszem współpracuje z zaworem proporcjonalnym PPC (Proportional Pressure Control), zapewniając precyzję i płynność ruchów. Monitor znajdujący się w kabinie posiada funkcję autodiagnostyki – w czasie rzeczywistym wyświetla informacje dotyczące czasu pracy, prędkości obrotowej silnika, poziomu paliwa i temperatury cieczy chłodzącej. Pokazuje również informacje obsługowe, takie jak np. zalecany termin wymiany filtrów oleju, oraz diagnostyczne, np. wystąpienie usterki. Ponadto na monitorze wyświetlane są szczegółowe informacje serwisowe.

Wydajność i ekonomika paliwowa to kolejne ważne cechy użytkowe tych spycharek. Spełnione są normy emisji spalin EU Stage IIIA i EPA Tier III. Hydrostatyczny układ napędowy cechuje się wysoką sprawnością.


Fot. Komatsu

W wyposażeniu standardowym dostępne jest nowe podwozie Komatsu Plus – z podwójnymi tulejami ogniw gąsienicy, wyjątkowo wytrzymałe, zapewniające dobrą stabilność. Natomiast podwozie EX zostało zaprojektowane specjalnie do pracy na twardym podłożu, z kolei podwozie PX idealnie nadaje się do pracy na podłożu miękkim.

Duża moc w połączeniu z małym zużyciem paliwa wpływa na doskonałe osiągi maszyny D51EX/PX-22, zarówno podczas przemieszczania mas ziemi, jak i w trakcie zrywki. W jednostce napędowej zastosowano nowy typ komór spalania oraz zoptymalizowano proces zapłonu i przebieg procesu spalania paliwa. Nowy układ wtryskowy Common Rail, o podwyższonym ciśnieniu, zapewnia lepsze rozpylenie paliwa i większą sprawność cieplną silnika.

Wśród osprzętu roboczego zwracają uwagę lemiesze Komatsu – o przekroju prostokątnym, odznaczające się najwyższą odpornością na uszkodzenie przy małej masie własnej. Jego kształt ułatwia przemieszczanie materiałów, zapewnia dobrą penetrację i niskie opory ruchu. Prosty lemiesz nastawny PAT (Power Angle Tilt) może pracować w wielu trybach i pozycjach.

Także zrywaki Komatsu zostały zaprojektowane z myślą o jak najwyższej wydajności pracy i trwałości. Zęby są wyposażone w specjalne nakładki cierne zwiększające trwałość i gwarantujące lepsze przenikanie różnego rodzaju podłoży.

Spycharki Komatsu mogą być wyposażone w jeden z dwóch systemów automatycznego sterowania lemieszem: system prowadzenia dwuwymiarowego (2D) pozwala profilować płaskie powierzchnie oraz skarpy, natomiast system prowadzenia trójwymiarowego (3D) umożliwia profilowanie dowolnej powierzchni. Podobnie jak w innych maszynach tej marki, pracę spycharek śledzi system monitorowania przez satelitę o nazwie Komtrax, dostarczający użytkownikowi pełnych danych o ich stanie i położeniu.

Źródło: Forum Budowlane, nr 10 (173) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ