Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Lasery FatMax do pracy w budynkach

Ocena: 0
2455
Firma Stanley, znany producent narzędzi ręcznych, oferuje całą gamę obrotowych niwelatorów laserowych. Wszechstronność ich zastosowania sprawia, że cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród profesjonalistów. Urządzenia charakteryzują się dużą dokładnością. Mogą być używane zarówno na wolnym powietrzu, jak i w pomieszczeniach.

Obrotowy niwelator laserowy Stanley FatMax RL W
Fot. Stanley


Urządzenia laserowe służą do niwelacji, czyli pomiaru różnicy wysokości pomiędzy wyznaczonymi punktami. Skracają czas potrzebny na wytyczenie linii pionowych i poziomych niezbędnych przy prowadzeniu prac budowlanych, instalacyjnych, wykończeniowych lub podczas przygotowania placu budowy. Wirujący promień lasera precyzyjnie wyznacza poziom, pion i niewielkie spadki, co poprawia jakość pracy oraz zwiększa jej wydajność.

Do pracy wewnątrz budynków, a także do zastosowań zewnętrznych, Stanley poleca laserowe niwelatory obrotowe FatMax: RL HW, RL HGW i RL HVPW.

Pierwsze z urządzeń, FatMax RL HW jest łatwe w obsłudze oraz wyposażone w obudowę odporną na trudne warunki pogodowe. Współczynnik ochrony urządzenia przed pyłem i wodą to IP66. Narzędzie charakteryzuje się prędkością obrotową wynoszącą 600 obr./min. W przypadku, gdy FatMax RL HW pracuje w dużych pomieszczeniach, współpracuje z detektorem i emituje wiązkę o zasięgu do 600 m. Dokładność urządzenia wynosi ±1,5 mm na każde 30 m. FatMax RL HW jest także wyposażony w system antywstrząsowy, zabezpieczający przed niepożądanymi błędami niwelacyjnymi spowodowanymi drganiami lub przypadkowym poruszeniem niwelatora.

Kolejnym laserem wartym uwagi jest FatMax RL HGW. Tak samo jak w przypadku FatMax RL HW można go wykorzystać wewnątrz pomieszczeń oraz podczas prac zewnętrznych. Urządzenie dysponuje trzema prędkościami obrotowymi głowicy: 300, 600 i 1000 obr./min. Pozwala na pracę w pionie i poziomie. Elektroniczny system samopoziomujący ułatwia obsługę i sprawia, że jego czas przygotowania do pracy jest bardzo krótki. Klasa lasera FatMax RL HGW to 2M, a zasięg pracy z odbiornikiem – 600 m. Dokładność niwelacyjna w poziomie wynosi ±1,5 mm, w pionie ±3 mm na każde 30 m, natomiast zakres samopoziomowania to 5°. Cechą wyróżniającą FatMax RL HGW jest możliwość pochylenia głowicy o 10% i odczyt pomiaru na ekranie LCD. Urządzenie jest zasilane akumulatorem NiMh, wystarczającym na 20 godzin pracy bez konieczności ładowania.Dwa przykłady wykorzystania lasera FatMax RL HVPW do prac wewnątrz pomieszczeń
Rys. Stanley


Najwyższym modelem w „rodzinie” FatMax jest niwelator RL HVPW. Tak jak poprzednie urządzenia wyposażono go w elektronicznie sterowany system samopoziomujący oraz szklaną osłonę głowicy rotacyjnej, która sprawia, że laser jest wytrzymały i zapewnia całkowitą ochronę przed pyłem i wodą. FatMax RL HVPW emituje płaszczyznę poziomą oraz dodatkową wiązkę 90° (z głowicy i z podstawy). Posiada funkcje skanowania w obszarze 10°/45°/90°. Dokładność płaszczyzny w poziomie wynosi ±1,5 mm, a w pionie ±3 mm na każde 30 m. Dokładność wiązki głowicy w poziomie to ±3 mm, a w pionie ±9 mm na każde 30 m. Prędkości obrotowe uzyskiwane przez FatMax RL HVPW wynoszą: 150, 300, 600 obr./min., a zasięg 400 m.

Wszystkie opisywane urządzenia oferowane są w zestawach z dodatkowymi akcesoriami, do których należą (w zależności od modelu): detektor, płytka lokacyjna, ładowarka, walizka, okulary, pilot, luneta, statyw ścienny.

Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (191) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ