Koparkowe osprzęty wiertnicze Bipromasz

Ocena: 0
9601
W dobie dynamicznego rozwoju sieci dróg i autostrad w Polsce rośnie zapotrzebowanie na ekrany dźwiękochłonne. Ich budowa wymaga użycia specjalistycznego sprzętu do wykonywania w gruncie pali fundamentowych. Na rynku jest wiele rozwiązań, a jednymi z praktyczniejszych są głowice obrotowe i osprzęty wiertnicze masztowe montowane na wysięgniku koparki.

Głowica OWK 4600 ze złączem obrotowym oraz świdrem CFA
Fot. Bipromasz

Firma Bipromasz opracowała w pełni mobilne głowice obrotowe OWK i osprzęty wiertnicze masztowe OKM do wykonywania pali betonowych w technice CFA. Urządzenia mogą być montowane na koparkach nowych oraz używanych.

Osprzęty koparkowe masztowe OKM w porównaniu z osprzętami OWK stosowane są w pracach wymagających większej wydajności oraz prostoliniowości wiercenia przy dużej odległości wierconego otworu od podwozia gąsienicowego koparki. Osprzęty te wymagają od operatora koparki mniejszej ilości działań korygujących niż przy pracy osprzętem OWK. Ponadto można je wyposażyć w urządzenia pomiarowe oraz rejestratory parametrów wiercenia i betonowania.


Osprzęt OWK 1600 z koparką ze ślimakiem nieprzelotowym
Fot. Bipromasz


Wykonywanie pali betonowych w technice CFA polega na wkręceniu w grunt bez wynoszenia urobku świdra ślimakowego, a następnie na podaniu betonu przez przelotowy rdzeń świdra na dno otworu. Ciśnienie betonu przy powolnym wyciąganiu świdra w górę formuje w gruncie pal betonowy, w który po zakończeniu betonowania wprowadza się stalowe zbrojenie.

Osprzęt wiertniczy typu OKM umożliwia wiercenie w dużej odległości od podwozia gąsienicowego nośnika, dodatkowo operator dysponuje szerokim zakresem funkcji ustawczych masztu wiertniczego uzyskując bardzo dokładne ustawienie maszyny do wiercenia. W odróżnieniu od prostych osprzętów koparkowych posuw głowicy obrotowej wykonywany jest przez siłownik masztu, a nie przez obniżanie ramienia koparki. Ślimak wiercący dodatkowo prowadzony jest przez okular, znajdujący się w dolnej części masztu. Napęd ślimaka realizuje głowica obrotowa z przelotem do betonowania i z górnym złączem obrotowym do podpięcia przewodu podającego z pompy betonu.


Osprzęt koparkowy wiertniczy masztowy typu OKM 800 podczas pracy
Fot. Bipromasz

W tej chwili na koparkach o masie 25–30 t w ramach osprzętów OKM montowane są głowice o momencie 3,6 i 4,6 tm do wiercenia otworów o średnicy od 400 do 800 mm.

Doskonale sprawdzają się również proste osprzęty wiertnicze OWK, które montuje się do ramienia koparki w miejsce łyżki.

Wykonywanie pali betonowych w technice CFA jest możliwe również za pomocą osprzętów typu OWK przez zastosowanie świdra z przelotowym rdzeniem oraz bocznym przyłączem do podawania betonu, a także przez wykorzystanie głowicy ze złączem obrotowym i świdrem CFA.

Napęd osprzętu wiertniczego OWK stanowi głowica obrotowa wyposażona w silnik hydrauliczny, zasilana z istniejącej instalacji koparki. W przypadku zakończenia prac wiertniczych, można szybko zdemontować osprzęt, przez wyciągnięcie sworznia mocującego i odpięcie szybkozłączy hydraulicznych.

Produkowane przez Bipromasz osprzęty przeznaczone są do wykonywania otworów o średnicy do 800 mm i głębokości do 8 m.Osprzęty wiertnicze OWK dostępne są również ze ślimakiem nieprzelotowym. W tym wykonaniu służą do wiercenia m.in.: otworów pod słupy i słupki, otworów odwodnieniowych i pod igłofiltry, podwiertów pod larseny i grodzice w twardych gruntach.

Dodatkowo osprzęty wiertnicze typu OKM można wyposażyć w aparaturę do pomiaru ciśnienia betonu i głębokości, momentu obrotowego i prędkości obrotowej świdra, oraz do rejestracji powyższych parametrów.

Źródło: Forum Budowlane, nr 7 (182) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ