Koparki Komatsu serii 8

Ocena: 0
4659
Koparki gąsienicowe Komatsu serii 8 wyznaczają nowy, międzynarodowy standard maszyn do robot ziemnych.


Koparki Komatsu serii 8: PC210LC-8 i PC350NLC-8
Fot. Komatsu


Podczas ich projektowania skoncentrowano się na bezpieczeństwie i komforcie operatora, a także na zapewnieniu wyjątkowych osiągów i cech, mających bezpośredni, korzystny wpływ na pracę.

Najbardziej popularnymi modelami serii 8 są koparki oznaczone symbolami PC210/LC/NLC-8 oraz PC350LC/NLC-8. Masa pierwszej, w zależności od kompletacji, wynosi od 21390 do 23360 kg. Maksymalna pojemność łyżki to 1,68 m3. W przypadku PC350 dane te są następujące – masa od 34430 do 36090 kg, a pojemność łyżki 2,66 m3.

Koparki napędzane są odpowiednio silnikami produkcji Komatsu SAA6D107E-1 o mocy 116 kW/156 KM przy 2000 obr./min. i SAA6D114E-3 o mocy 194 kW/260 KM osiąganej przy 1950 obr./min. Technologia ecot3 zastosowana w obydwu jednostkach napędowych umożliwia redukcję emisji tlenków azotu, cząstek stałych, hałasu i zużycia paliwa. Silniki spełniają normy emisji spalin EPA Tier III i EU Stage IIIA. Dalszą redukcję emisji zanieczyszczeń umożliwia filtr cząstek stałych (dostępny w opcji). W tym miejscu należy zwrócić uwagę także na wskaźnik Eco, który ułatwia operatorowi minimalizację emisji spalin i zużycia paliwa, przyczyniając się jednocześnie do ochrony środowiska. Aby zapobiegać niepotrzebnemu marnowaniu paliwa, na ekranie pojawia się specjalne ostrzeżenie, jeżeli silnik pracuje na biegu jałowym przez 5 minut lub dłużej.

Podobnie jak silniki również większość głównych podzespołów układu hydraulicznego została zaprojektowana i wyprodukowana przez Komatsu. Dzięki temu koparki wyróżniają się błyskawicznymi reakcjami i wydajnością. Elektronicznie sterowany układ hydrauliczny z kompensacją ciśnienia zależnie od obciążenia i zamkniętym układem wyczuwania obciążenia CLSS (Closed Load Sensing hydraulic System), gwarantuje pełną kontrolę zarówno pojedynczych, jak i złożonych ruchów roboczych, bez pogarszania osiągów i wydajności.

Operator może wybierać spośród pięciu trybów pracy, umożliwiających optymalizację osiągów i zużycia paliwa. Tryb ekonomiczny jest programowalny i pozwala na idealne zrównoważenie mocy i zużycia paliwa, zależnie od wymagań miejsca pracy. Przepływ oleju zasilającego osprzęty robocze reguluje się bezpośrednio na wyjątkowym, panoramicznym ekranie monitora. Dostępne są dwa tryby sterowania wysięgnikiem – pływający i pełnej mocy.

Zaprojektowana od podstaw, szeroka i przestronna kabina typu Space-Cab wyposażona jest w regulowany i podgrzewany fotel z pneumatycznym zawieszeniem. Regulowane są także podłokietniki i pulpit sterowniczy. Automatyczna klimatyzacja, filtr powietrza i nadciśnieniowy układ wentylacji (60 Pa) chronią wnętrze kabiny przed dostępem kurzu. Bezpieczne, precyzyjne i płynne sterowanie umożliwia łatwy w obsłudze układ monitorujący EMMS (Equipment Management and Monitoring System) z intuicyjnym interfejsem użytkownika w postaci kolorowego monitora TFT. Za pomocą łatwych w użyciu wielofunkcyjnych przycisków operator ma dostęp do bogatej gamy funkcji i parametrów roboczych. Pod względem poziomu hałasu kabina operatora jest porównywalna do wnętrza samochodu osobowego.

Wpływ na bezpieczeństwo pracy ma będąca na wyposażeniu standardowym kamera pozwalająca obserwować tylną strefę roboczą na panoramicznym ekranie układu monitorującego. Duże lusterka boczne z obydwu stron maszyny zapewniają pole widzenia zgodne z najnowszą normą ISO.

Standardowym i nieodzownym wyposażeniem każdej koparki Komatsu jest oczywiście system monitorowania przez satelitę Komtrax.

Źródło: Forum Budowlane, nr 11 (186) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ