Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Komfortowe Volvo BL61B i BL71B

Ocena: 0
3351
Firma Volvo Maszyny Budowlane Polska proponuje koparkoładowarki oznaczone symbolami BL61B i BL71B. BL71B zastąpiła wcześniej produkowane modele BL71 i BL71Plus, a dotychczasowe modele BL61 i BL61Plus - maszyna oznaczona symbolem BL61B.

Fot. Volvo

W obydwu zostały zachowane wszystkie typowe cechy koparkoładowarki Volvo, dzięki którym poprzednie modele zyskały uznanie, w tym m.in.: blokada mechanizmu różnicowego tylnego mostu zapewniająca maksymalną przyczepność tylnych kół na śliskim podłożu (redukuje zużycie opon i innych elementów), pompa wielotłoczkowa o zmiennym wydatku w modelu BL71B, osprzęt ładowarkowy z funkcją samopoziomowania z położeniem pływającym oraz funkcją powrotu do kopania.

Obydwie koparkoładowarki napędzane są silnikiem Volvo D5D CDE3 – BL71B o mocy 73 KM, a BL61B o mocy 68 KM przy 2200 obr./min.

Model BL71B jest wyposażony w wielofunkcyjny drążek sterowania ładowarki. Dźwignia z dodatkowymi funkcjami umożliwia zmianę kierunku jazdy, automatyczną redukcję biegu i odłączenie sprzęgła skrzyni. BL61B wyposażony jest w mechaniczne dźwignie sterujące. Druga, oddzielna dźwignia służy do sterowania łyżką wielofunkcyjną (jeżeli jest zamontowana).

Volvo od zawsze przykładało szczególną uwagę do komfortu i ergonomii pracy operatora. Kabina Care Cab jest przestronna i zawiera dużą ilość ciekawie zaprojektowanych schowków. Obejmują one dwa schowki z zamkiem, z których jeden jest chłodzony, jeżeli maszyna jest wyposażona w klimatyzację, do tego dochodzi pięć półek, kieszeń siatkowa, półki pod sufitem, uchwyty na napoje i uchwyt na telefon. Kolumna kierownicza regulowana jest we wszystkich płaszczyznach, także położenie kolumny dżojstików sekcji koparkowej można ustawić płynnie w wygodnej pozycji. Opcjonalna kabina typu Deluxe wyposażona jest w kierownicę z możliwością regulacji wysokości i odległości. Bezpieczeństwo podczas wsiadania i wysiadania z kabiny zapewnia duża automatyczna lampa sufitowa, która oświetla wejście po otwarciu lewych drzwi. Doskonałą widoczność z wnętrza kabiny uzyskano dzięki zwiększeniu powierzchni przeszkleń, zastosowaniu węższych słupków oraz odpowiedniemu nachyleniu pokrywy silnika.


Na zdjęciach: koparkoładowarki Volvo BL71B i BL61B
Fot. Volvo

Mocne i niezawodne elementy zespołu ładowarkowego i koparkowego w połączeniu z inteligentną hydrauliką, wyczuwającą obciążenie zapewniają wysokie siły podnoszenia i odspajania. Dodatkowo przepływ hydrauliczny w części koparkowej i ładowarkowej może być sterowany z panelu wewnątrz maszyny. Na życzenie, koparkoładowarki mogą być wyposażone w instalację hydrauliczną o podwójnym przepływie, co pozwala między innymi na pracę z łyżką z „kciukiem” lub z nożycami hydraulicznymi. Kąt obrotu łyżki koparkowej wynosi 205°, dzięki czemu nie ma konieczności częstego przemieszczania maszyny przy pracach takich, jak np. kopanie wąskich rowów.

Prostokątne podpory stabilizujące o dużej powierzchni zmniejszają nacisk jednostkowy o 30% w porównaniu z wcześniejszymi modelami, dzięki czemu maszyna zachowuje lepszą stabilność na miękkim podłożu. Możliwość obrócenia podkładek do prac ulicznych na drugą stronę wydłuża ich żywotność.

Zaletą koparkoładowarek Volvo jest również łatwy dostęp do miejsc serwisowych z poziomu podłoża i mniejsza liczba punktów smarowania, co umożliwia szybkie wykonywanie codziennych czynności obsługowych. 

Forum Budowlane, nr 9 (196) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: