Dziesięć lat zaufania do betoniarni Elkon

Ocena: 4.9
2870

Założona w 2010 roku firma MobilBet Sp. z o.o. rozpoczęła swoją działalność wraz z zakupem węzła betoniarskiego Elkon Mobile Master-60 Bear. Po 7 latach produkcji i zebraniu pozytywnych doświadczeń powiększyła bazę o drugą betoniarnię tego samego typu, ale w wersji Pegasus, również z mieszalnikiem o pojemności 1 m3. W tym roku mija 10 lat od początku współpracy pomiędzy Elkon a MobilBet, która pomimo pandemii koronawirusa, kupuje kolejną betoniarnię. Zasięg działalności firmy mieści się w promieniu 30 km od siedziby przy ul. Chełmżyńskiej w Warszawie.

Nowy nabytek firmy MobilBet - węzeł Elkon Mobile Master-100 Lion. Od lewej stoją: Zygmunt Hołody, prezes zarządu, współwłaściciel MobilBet Sp. z o.o. i Krzysztof Oleszczuk, kierownik techniczny MobilBet Sp. z o.o.

Fot. Elkon Polska

„Zajmujemy się nie tylko produkcją betonów, ale również jego kontrolą we własnym, profesjonalnym laboratorium oraz transportem. Realizujemy zamówienia głównie na mniejsze inwestycje mieszkaniowe, a także przemysłowe jak, np. rozbudowa elektrowni gazowej w Radzyminie. Nasze roczne możliwości produkcyjne na obydwu węzłach wynosiły do 120 tys. m3 mieszanki betonowej. Węzły Elkon umożliwiają nam produkcję wszystkich możliwych klas betonu. Teraz czas na zakup o wiele większej maszyny, bo mimo pandemii nasza firma ciągle się rozwija. My, przedsiębiorcy powinniśmy być gotowi w 100% na całkowite odmrożenie gospodarki i szybkie działania z tym związane” – mówi Zygmunt Hołody, prezes zarządu, współwłaściciel MobilBet Sp. z o.o.

„Jesteśmy dumni, że nasze węzły betoniarskie uczestniczą w rozwoju firm na polskim rynku. To ogromna satysfakcja, kiedy klienci wracają do nas z coraz większymi zamówieniami na maszyny jakie oferuje im Elkon - nawet teraz, w dobie ogólnoświatowego kryzysu” - podkreśla Radosław Karaś, dyrektor sprzedaży Elkon Polska Sp. z o.o.

W tym roku Mobilbet kupuje kolejną betoniarnię. Tym razem wybór padł na węzeł Mobile Master-100 Lion, wyposażony w dwuwałowy mieszalnik o pojemności 3000/2000 l. Betoniarnia ta ma zdolność produkcyjną na poziomie 90 m³ betonu wibrowanego na godzinę – w każdym cyklu produkuje 2 m³ betonu. Wszystkie elementy węzła Mobile Master-100 Lion zostały umieszczone na naczepie z kołami, co umożliwia jego łatwy transport przy pomocy jednego ciągnika siodłowego. W MobilBet, z uwagi na produkcję stacjonarną, kruszywo składowane jest w specjalnie zorganizowanych boksach, skąd pobierane przez ładowarkę kołową trafia do zasobnika, a dalej podajnikiem taśmowym transportowane jest do mieszalnika.

MobilBet jest już właścicielem dwóch węzłów Mobile Master-60. Jak podaje producent firma Elkon, to najchętniej wybierany model z serii Mobile Master o wydajności 50 m3/godz. Natomiast Mobile Master-100 Lion jest już węzłem dla bardziej wymagających. Wyposażony jest w czterokomorowy zasobnik na kruszywo (4x22,5 m3) lub opcjonalnie sześciokomorowy (6x15 m3). Dwuwałowy mieszalnik o pojemności 3000/2000 l lub 3750/2500 l. zapewnia użytkownikom najwyższą mobilność i wydajność produkcji.

„W naszym przypadku kupiliśmy węzły w podstawowej konfiguracji, z przeznaczeniem głównie do użytku stacjonarnego. Elementy takie, jak lekkie osłony ocieplające, które pozwalają na produkcję w temperaturze do -14°C oraz systemy podgrzewania mieszanki i recyklingu wykonaliśmy już we własnym zakresie. Nowa maszyna Mobile Master-100 Lion ma zapewnić nam podwojenie wydajności i ciągłość rozwoju firmy. Za chwilę będziemy potrzebować dużo betonu, żeby odbudować naszą gospodarkę” – dodaje Zygmunt Hołody.

Dodajmy, że pierwsza seria mobilnych węzłów betoniarskich Elkon trafiła na rynek ponad 20 lat temu. Do dnia dzisiejszego, rozwiązanie to zostało docenione przez wykonawców z całego świata, od Kanady i Niemiec, aż po Anglię i Południową Afrykę – w ciągu dwóch dekad zainstalowano ponad 700 jednostek w 100 krajach świata.

„Po tych wszystkich latach użytkowania węzłów Mobile Master-60 Bear i Mobile Master-60 Pegasus zebraliśmy tyle pozytywnych doświadczeń, że siłą rzeczy kolejnym krokiem jest zakup również węzła Elkon z tej serii, ale tym razem większego” - przekonuje Zygmunt Hołody. „Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą Elkon. Operator maszyny może bardzo szybko, bo zaledwie w 2 dni zdobyć odpowiednie umiejętności. W naszym przypadku szkolenie przeprowadzane było w wyspecjalizowanym ośrodku szkoleniowym. Wiemy, że jesteśmy w najlepszych rękach i zawsze możemy liczyć na wsparcie” – dodaje.

Węzły Elkon mają wiele innych zalet, między innymi sterowania w wytwórni Mobile Master jest ogrzewana i klimatyzowana, co producent oferuje w standardzie, a jest niezbędnym elementem dla komfortu pracy. Wyposażona została również w nowoczesny, oparty na technologii cyfrowej zautomatyzowany system sterownia na podzespołach firmy Siemens (z menu w j. polskim, zgodny z normą PN-EN 206:2016), umożliwiający dozowanie od 2 do 8 różnych domieszek chemicznych. Dużą zaletą jest również pulpit służący do sterowania awaryjnego – o małych wymiarach, zajmujący niewiele miejsca w porównaniu do dużych szaf sterowniczych, które często występują u innych producentów węzłów betoniarskich.

„System kontroli Siemens, który bez opóżnień odcina dozowanie składników, oraz zminimalizowana wymiarowo szafa sterownicza jest dopełnieniem jakości węzła Mobile Master. Dalej, operator ma możliwość samodzielnego tarowania. Do tych zalet dodam jeszcze większą niż istniejące zapotrzebowanie moc silników mieszalnika, co przekłada się z kolei na bardzo małe obciążenie reduktorów i szybszą produkcję” – dodaje nasz rozmówca.

Węzły Elkon doskonale wpisują się w politykę firmy MobilBet, dla której równie ważne co wysoka jakość betonu jest troska o środowisko naturalne. Produkcja odbywa się w obiegu zamkniętym umożliwiającym zachowanie wszelkich norm związanych z ochroną środowiska oraz przy zminimalizowaniu uciżliwości dla okolicy. Używane są składniki o najwyższej jakości, mające odpowiednie atesty i certyfikaty. Woda wykorzystywana w procesie technologicznym, powstała po myciu węzłów i betonomieszarek jest gromadzona w basenach. Urządzenia do recyklingu segregują resztki świeżej mieszanki betonowej na kruszywo i wodę, a te ponownie trafiają do procesu produkcyjnego. Współwłaściciel firmy MobilBet zwrócił uwagę również na bardzo dobrą opiekę serwisową: „Ważne jest dla mnie, że w razie awarii mechanicznej w ciągu 24 godzin mogę liczyć na przyjazd serwisu mobilnego. W przypadku problemów Elkon Polska w każdej chwili służy wsparciem telefonicznym.”

Elkon Polska dysponuje także rozbudowanym magazynem części zamiennych w Warszawie, co nie jest sprawą oczywistą dla innych - konkurencyjnych firm. Serwis informatyczny programu do sterowania węzłem odbywa się online. W razie problemu, w każdej chwili można połączyć się z informatykami w zakładzie produkcyjnym Elkon w Turcji i szybko uzyskać – co należy podkreślić – bezpłatną pomoc, a także odpowiednie aktualizacje.

„Z węzłów Elkon zdecydowanie mogą skorzystać m.in. firmy i osoby, które dopiero rozpoczynają działalność w branży betonowej, jak to było w naszym przypadku. Teraz czekamy na nasz kolejny zakup - już nie możemy doczekać się startu produkcji betonów na Mobile Master-100 Lion. Dodam jeszcze, że zachętą do tego jest również bardzo dobry stosunek jakości do ceny, jakim wyróżniają się betoniarnie Elkon i wspomniany już wcześniej sam Customer Service” – podsumowuje Zygmunt Hołody.Betoniarnia Mobile Master-100 Lion ma zdolność produkcyjną na poziomie 90 m³ betonu wibrowanego na godzinę. Wyposażona jest w dwuwałowy mieszalnik o pojemności 3000/2000 l

Fot. Elkon Polska

Źródło: Forum Budowlane, nr 5-6 (288) 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ