Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Bezpieczna praca na rusztowaniu

Ocena: 0
2818
Praca na rusztowaniach (a także podnośnikach i platformach) wymaga zastosowania skutecznego zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości. Nieodzownym wyposażeniem osób pracujących na rusztowaniu, poza kaskiem i ubiorem ochronnym, powinny być właściwie dobrane szelki bezpieczeństwa i amortyzatory.

Szelki bezpieczeństwa Protekt P-05 i P-52 Pro
Fot. Protekt

Odpowiednie szelki
Podstawowym zadaniem szelek bezpieczeństwa jest utrzymanie ciała człowieka w trakcie spadania oraz bezpieczne rozłożenie sił dynamicznych towarzyszących powstrzymywaniu spadania. Ponadto już po zatrzymaniu spadania konstrukcja szelek powinna umożliwić bezpieczne i w miarę wygodne oczekiwanie na nadejście pomocy.

Wśród oferowanych przez firmę Protekt gamy sprzętu ochrony indywidualnej znaleźć można kilka rodzajów szelek bezpieczeństwa, które są podstawowym składnikiem sprzętu chroniącego przed upadkiem z rusztowania. Wszystkie typy szelek oferowane są w rozmiarach M-XL (średni) oraz XXL (duży).

Konstrukcja szelek została ściśle określona normą europejską PN-EN 361. Tylko szelki z takim oznaczeniem oraz posiadające certyfikat bezpieczeństwa CE mogą być stosowane przez pracowników jako sprzęt ochronny. Spełnienie tych wymogów stanowi bowiem gwarancję bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości i skutecznej ochrony w razie nieszczęśliwego wypadku. Niedopuszczalne jest stosowanie pasów biodrowych, pasów monterskich oraz alpinistycznych uprzęży udowych.

Obecnie produkuje się wiele modeli szelek bezpieczeństwa znacznie różniących się konstrukcją. Zasadniczą cechą wyróżniającą różne typy szelek jest umiejscowienie klamer zaczepowych, określające współpracę z innymi elementami indywidualnego systemu ochrony przed upadkiem.

Najprostsze modele szelek bezpieczeństwa mają jedynie tylną klamrę zaczepową, zwaną także grzbietową. Klamra ta ma charakter uniwersalny i dostosowana jest do współpracy z większością podzespołów łącząco-amortyzujących. Bardziej rozwinięte konstrukcje posiadają dodatkowo przednią klamrę zaczepową, przeznaczoną głównie do współpracy z urządzeniami samozaciskowymi i stałymi systemami asekuracji pionowej.

Szelki bezpieczeństwa wyposażone dodatkowo w pas biodrowy są przystosowane do używania z urządzeniami do stabilizowania pozycji w miejscu pracy (tzw. „praca w podparciu”). Pas biodrowy posiada klamry zaczepowe (najczęściej dwie boczne), służące do dołączania wspomnianych urządzeń. Klamer tych nie można jednak stosować do zespolenia z podzespołem łącząco-amortyzującym.

Firma Protekt dla osób pracujących na rusztowaniu poleca szczególnie dwa rodzaje szelek – P-52 Pro oraz P-05.

Szelki bezpieczeństwa P-52 Pro, z podkładkami na barki i uda oraz pasem biodrowym, wyposażone w tylny i przedni punkt zaczepowy, regulację pasów udowych, pasów barkowych i pasa piersiowego. Szelki te posiadają ponadto pas do pracy „w podparciu” z bocznymi klamrami zaczepowymi zgodny z normą PN-EN 358. Masa szelek P-52 Pro wynosi 1650 g (rozmiar M-XL) oraz 1750 g (rozmiar XXL).

Z kolei szelki bezpieczeństwa P-05 wyposażone są w tylną klamrę zaczepową oraz przedni punkt zaczepowy oraz pas do pracy „w podparciu” z bocznymi klamrami zaczepowymi zgodny z normą PN-EN 358. Użytkownik ma możliwość regulacji pasów udowych i pasa piersiowego. Szelki
P-05 występują w rozmiarach: M-XL (masa 1120 g) oraz XXL (1220 g).

Ważny element – amortyzator
Kolejnym, ważnym składnikiem osobistego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości są amortyzatory bezpieczeństwa. Wyroby z tej gamy oferowane przez Protekt odpowiadają normie PN-EN 355 i posiadają stosowne oznakowanie CE.


Małe amortyzatory bezpieczeństwa Protekt BW 220 15 i BW 240 15
Fot. Protekt

Gama amortyzatorów, oferowanych przez Protekt, jest bardzo szeroka – obejmuje kilkadziesiąt rodzajów, różniących się konstrukcją i wymiarami. Do zabezpieczenia podczas pracy na rusztowaniach, podnośnikach i platformach firma proponuje małe amortyzatory serii BW. Producent oferuje sześć modeli – od BW 210 do BW 260. Wszystkie oferowane są z taśmą bezpieczeństwa i zatrzaśnikami wykonanymi ze stali galwanizowanej. Amortyzatory dają maksymalne wydłużenie 0,7 m.

Każdy model dostępny jest w dwóch wersjach z końcówką „0,9” lub „15”. W ten sposób oznaczono długość linki lub taśmy amortyzatora – 0,9 lub 1,5 m.

Taśma i amortyzator mogą być wykonane z poliestru lub poliamidu.

W przypadku urządzenia BW 210 linkę bezpieczeństwa wykonano z poliesteru, a amortyzator z polyamidu. Podobne parametry ma model BW 220 – z podwójną linką bezpieczeństwa. Z kolei w konstrukcji amortyzatora bezpieczeństwa BW 230 zastosowano taśmę bezpieczeństwa. Model
BW 240 ma podwójną taśmę bezpieczeństwa. Amortyzator bezpieczeństwa BW 250 z elastyczną taśmą bezpieczeństwa i zatrzaśnikami wykonano w całości z polyamidu, podobnie jak BW 260 z podwójną elastyczną taśmą bezpieczeństwa.

Każdy użytkownik może, zatem dobrać najbardziej odpowiedni dla siebie sprzęt zgodnie ze stopniem zagrożenia i trudności prowadzonych prac.

Źródło: Forum Budowlane, nr 6 (181) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: