Lekki wzrost koniunktury w budownictwie na koniec 2020 roku

Ocena: 5
3482

W grudniu 2020 roku ogólna koniunktura w budownictwie była wskazana przez firmy budowlane jako -22.6, co przekłada się na niewielki wzrost w stosunku do listopada 2020, kiedy poziom ten wyniósł -26.2.

W grudniu 2020 GUS odnotował poprawę koniunktury we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki, choć w większości z nich wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury pozostawał nadal na ujemnym poziomie. Najbardziej pesymistyczne oceny zgłaszają podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia, co nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę stan epidemii. Pozytywnie koniunkturę oceniają jedynie jednostki z sekcji informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Dla budownictwa wskażnik ten w grudniu był ujemny ale na mniejszym minusie niz w listopadzie, co jest pozytywnym sygnałem w branży, która zazwyczaj kończy rok spadkiem koniunktury. 

W 2020 roku notowalismy rekordowe niskie nastroje w każdej gałęzi gospodarki, ale pocieszające jest to, że końcówka roku przynosi lekką poprawę nastrojów w budownictwie oraz może wskazywać na odbicie koniunktury w 2021 roku.

 

Źródło: Opracowanie redakcyjne na podstawie danych GUS

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ