Brak zabezpieczenia podestów rusztowania

Ocena: 0
3754
Brak zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości był główną przyczyną śmierci właściciela firmy budowlanej. Wypadek wydarzył się podczas prac związanych z montażem i kotwieniem rusztowania do budynku.

Widok ogólny miejsca zdarzenia
Fot. PIP

W dniu zdarzenia, poszkodowany (właściciel firmy, samodzielna działalność gospodarcza) prowadził wraz z dwoma pracownikami prace związane z montażem rusztowania ramowego przy budynku. Osobiście montował elementy rusztowania, a pracownicy wykonywali czynności pomocnicze (głównie transportowe). Ok. godziny 13.00 jedna z osób zakończyła pracę. Jak wynika z zeznań drugiego pracownika, najpierw pomagał pracodawcy podając mu elementy kotew na rusztowanie, potem zajął się naprawą hamulca w windzie dekarskiej. W tym czasie poszkodowany mocował kotwy. W pewnej chwili spadł z rusztowania. Doznał poważnych obrażeń, w wyniku których poniósł śmierć na miejscu.Kotwy mocujące rusztowanie do budynku
Fot. PIP


Jak się okazało rusztowanie będące w trakcie montażu, nie miało zamontowanych barier od strony wewnętrznej (pomimo oddalenia od budynku na odległość ok. 1 m), barier ochronnych najwyższego podestu oraz barier ochronnych na końcach pomostów. Ponadto nieprawidłowo zamontowano drabinki komunikacyjne (zwrócone były do zewnętrznej krawędzi pomostów, a nie w kierunku ramy rusztowania).


Górna część rusztowania, z której spadł poszkodowany
Fot. PIP


Według ustaleń inspektora Państwowej Inspekcji Pracy bezpośrednią przyczyną wypadku był brak właściwego zabezpieczenia podestów rusztowania przed upadkiem z wysokości.

Pośrednimi przyczynami były:
  • nieprawidłowy przebieg montażu rusztowania – kolejno wznoszone poziomy nie zostały wyposażone we wszystkie wymagane elementy zabezpieczające;
  • brak sprzętu ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości, wymaganego podczas przebywania na rusztowaniu i w trakcie montażu w miejscach nie mających jeszcze zabezpieczeń w postaci stałych systemów ochronnych (barier).

Opracował Ryszard Rodzoch
na podstawie materiałów źródłowych Państwowej Inspekcji Pracy


Źródło: Forum Budowlane, nr 1 (188) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ