Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Ładowarki teleskopowe

Ocena: 0
2145
Ładowarki teleskopowe są bardziej uniwersalnym odpowiednikiem ładowarek kołowych. Ta specyficzna maszyna ma bowiem dużo więcej zastosowań, a to głównie za sprawą szerokiej gamy osprzętu dodatkowego. Producenci oferują również ładowarki teleskopowe obrotowe, które z powodzeniem mogą być wykorzystane jako dźwigi, czy podesty robocze.

Ładowarka Haulotte HTL 4014 to jeden z dwóch modeli tego producenta, który ma możliwość instalacji kosza
Fot. Haulotte

Haulotte
Ładowarki Haulotte przeznaczone są do prac budowlanych, przemysłowych, załadunkowych oraz wszelkich innych związanych z podnoszeniem i przenoszeniem ładunków na wysokość od 10 do 17 m. Do gamy maszyn produkowanych przez Haulotte należą modele: HTL 3614, HTL 3617, HTL 4014, HTL 4017; oraz nowe: HTL 3210, 3510 i 4010 o wysokości roboczej 10 m. Wszystkie charakteryzują się wysoką wydajnością – maksymalny udźwig wynosi od 3,2 do 4 t, dużą precyzją i komfortem pracy operatora.

Przyjrzyjmy się bliżej ładowarkom HTL 3614 i HTL 3617. Producent przystosował je do średnich obciążeń. Optymalna wydajność podnoszenia – maksymalny udźwig wynosi 3,6 t, a maksymalna wysokość odpowiednio 14 i 17 m. Odpowiednio dużą moc zapewnia ładowarkom silnik Deutz o mocy 93 KM połączony z automatyczną,  hydrostatyczną skrzynią biegów. Dzięki temu wszystkie ruchy są precyzyjne i „miękkie” w każdym z dwóch dostępnych trybów pracy. Maszyny mają możliwość proporcjonalnego (płynnego) sterowania ramieniem głównym oraz osprzętem (np. widłami, łyżką), a także możliwość wykonywania kilku funkcji jednocześnie dzięki zastosowaniu rozwiązania dzielenia przepływu głównego. Standardem w obydwu ładowarkach jest blokada tylnej osi oraz poziomowanie podwozia. O bezpieczeństwo dba układ automatycznego wyłączania maszyny, w przypadku wykonywania niebezpiecznych manewrów.


Swoje możliwości prezentuje Ładowarka Haulotte HTL 3617
Fot. Haulotte


Ładowarki standardowo wyposażone są w widły. W opcji dostępne są również: uniwersalna łyżka 4 w 1 (o pojemności 1 lub 0,75 m3), łyżka z zębami lub bez zębów (o pojemności 0,9 m3), wysięgnik hakowy o udźwigu 3 t. Istnieje również możliwość instalacji kosza, ale wyłącznie w modelach HTL 4014 i HTL 4017. Ponadto do dyspozycji jest płyta czołowa do mocowania elementów z przesuwem bocznym lub bez przesuwu, a także ochronna metalowa kratka przedniej szyby.

Wszystkie ładowarki teleskopowe Haulotte odpowiadają najnowszym wymogom prawa pracy oraz normom europejskim (oznakowanie CE, EN 280) i międzynarodowym (ANSI, CSA, AS).

JCB 550-80 Loadall
Nośniki teleskopowe JCB Loadall stanowią od 1977 roku symbol uniwersalnych i innowacyjnych rozwiązań. Jedną z ostatnich nowości angielskiego producenta w tym segmencie jest ładowarka oznaczona symbolem 550-80.

Maszyna może być napędzana silnikiem JCB o mocy 125 KM (97 kW) lub 145 KM (108 kW), co w połączeniu z przekładnią powershift stanowi niezawodny zespół napędowy o wysokich osiągach. Szybka zmiana trybu sterowania wszystkimi kołami pozwala na łatwe przejście ze skrętu przednimi kołami do trybu „kraba” lub skrętu czterech kół. Maszyna dysponuje zasięgiem do przodu 4,47 m, udźwigiem 5 t i wysokością podnoszenia 8,1 m.


Nośnik teleskopowy JCB 550-80 z chwytakiem do śmieci i recyclingu oraz pełnymi oponami pozwalającymi na pracę w trudnych warunkach
Fot. JCB


Ładowarka wyposażona jest w wiele elementów zapewniających bezpieczeństwo pracy takich, jak zawory przeciwdziałające niekontrolowanemu opadaniu wysięgnika i ruchowi sań wideł, czy wskaźnik obciążenia umieszczony w kabinie, informujący o stabilności do przodu. Posiada również blokadę uruchomienia silnika przy wybranym kierunku jazdy. Załączenie hamulca powoduje automatyczne rozłączenie napędu.

Cechą charakterystyczną ładowarki JCB jest wytrzymała konstrukcja wysięgnika. Materiał wewnętrzny wysięgnika wyprowadzony został do przodu i uformowano z niego czoło. Miejsce to jest krytycznym punktem stanowiącym o jego wytrzymałości. W konstrukcji JCB naprężenia rozkładane są przez wysięgnik, co eliminuje zmęczenie materiałowe i ryzyko potencjalnego uszkodzenia czoła. Element wewnętrzny i zewnętrzny wysięgnika mają zawsze ponad metrowej długości wspólne powierzchnie styku, co zapobiega odkształceniu się i potencjalnemu uszkodzeniu.

Przestrzenna kabina zwiększa komfort pracy i zmniejsza zmęczenie operatora. Nisko umieszczone wskaźniki i elementy sterowania oraz duże okno dachowe zapewniają doskonałą widoczność do przodu i do tyłu. Zapewnia to operatorowi doskonałą widoczność na narzędzie, z którym aktualnie pracuje. Znaczne przeszklenie kabiny i błotniki mocowane do osi pozwalają nieustannie kontrolować ustawienie kół ładowarki. Jako opcje wyposażenia kabiny dostępne są: kieszeń radia, roleta dachowa, schowek, gniazdo zasilania i klimatyzacja.

Manitou MHT780
Jedną z wielu propozycji firmy Manitou jest ładowarka teleskopowa klasy „Heavy Load” należąca do rodziny MHT, oznaczona symbolem MHT780. Maszyna została zaprojektowana tak, aby możliwe było operowanie jak największą ilością osprzętów, które wymagają dużej mocy. Dysponuje udźwigiem do 2,7 t na ramieniu wysuniętym do 4 m, oznacza to, że może ona przenosić bez najmniejszego problemu np. duże bloki kamienne. Duże bale, elementy stalowe o ciężarze nawet do 8 t mogą być przy tym bezpiecznie podnoszone na wysokość 7 m.


Ładowarka teleskopowa Manitou klasy „Heavy Load” – MHT780
Fot. Manitou

Płynną i precyzyjną pracę zapewnia ładowarce silnik Perkins o mocy 106 kW oraz hydrostatyczna przekładnia. Z napędem na cztery koła i z czterema kołami skrętnymi doskonale manewruje się na każdym gruncie, bez względu na jego ukształtowanie. Trzy sposoby jazdy: dwa koła skrętne, cztery koła skrętne i tryb kraba, w połączeniu z promieniem zawracania mniejszym niż 5 m – zapewniają niesamowitą zwrotność podczas manewrowania z ładunkiem. Aby zapewnić pracę w najtrudniejszych warunkach, konstruktorzy Manitou wyposażyli maszynę w system blokowania przedniej osi oraz dwie chłodnice, z których jedna chłodzi silnik, a druga olej hydrauliczny.

Ładowarka MHT780 została wyposażona w, ergonomiczną kabinę „Evolution”, która zapewnia doskonały dostęp do wszystkich elementów sterowniczych i kontrolnych. Deska rozdzielcza jest umieszczona po prawej stronie i zawiera prędkościomierz, wskaźnik ilości paliwa i temperatury wody, zegar oraz wszystkie kontrolki, także dotyczące obciążenia. Wszytko jest umiejscowione tak by były jak najlepiej widoczne. Należy także wspomnieć o opatentowanym przez Manitou joysticku JSM (Joystick Switch & Move). Za pomocą JSM operator kontroluje podnoszenie i opuszczanie, obrót/rozładunek, wysięgnika teleskopowego i osprzętu oraz sterowanie jazdą.


Manitou MHT780 dysponuje maksymalnym wysięgiem 7 m
Fot. Manitou


Wszystkie rozwiązania zawarte w ładowarce MHT780 dają operatorowi więcej przestrzeni i zapewniają odpowiedni komfort podczas pracy.

Źródło: Forum Budowlane, nr 1 (200) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: