Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Grupa ROBYG: wyniki finansowe za 2019 rok

Ocena: 0
1477

Grupa ROBYG odnotowała w 2019 roku przychody w wysokości 1,12 mld zł. Zysk netto wyniósł 202 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 178 mln zł. W 2019 Grupa miała w budowie 5900 lokali w 3 miastach i zainwestowała w bank ziemi w 4 miastach - Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu ponad 330 mln zł - dzięki czemu ma potencjał budowy około 16.500 mieszkań. W analizowanym okresie ROBYG wprowadził do sprzedaży 3215 mieszkań.

W 2019 roku Grupa ROBYG zakontraktowała 2570 lokali netto  w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Oznacza to przekroczenie celu założonego na rok 2019 na poziomie około 2300 lokali. Grupa ROBYG uznała w przychodach około 2850 lokali. Potencjał sprzedażowy spółki na kolejne kwartały jest wysoki - obecnie w ofercie znajduje się ok 1200 lokali.

"Rok 2019 był dla Grupy ROBYG kontynuacją dotychczasowej, aktywnej działalności deweloperskiej, przy wsparciu silnego inwestora strategicznego Bricks Acquisitions Limited - z Grupy The Goldman Sachs Group Inc. Grupa ROBYG w 2019 roku istotnie zwiększyła geograficzny zakres działania - weszliśmy na rynek poznański i rozszerzyliśmy zakres działania we Wrocławiu. Tym samym działamy w czterech kluczowych miastach w Polsce. Potencjał sprzedażowy spółki na kolejne kwartały jest wysoki - obecnie w ofercie znajduje się ok 1200 lokali, a zasoby gruntów umożliwiają wybudowanie około 16 500 mieszkań. Rynek deweloperski jest coraz bardziej wymagający - zarówno ze względu na regulacje i wymogi prawne, jak też finansowe. Jednym z ważniejszych wyzwań dla deweloperów będzie pozyskiwanie banków ziemi - już teraz przewagę mają największe podmioty, które są w stanie podpisywać umowy na duże tereny. W 2019 roku ROBYG kontynuował także aktywność na rynku kapitałowym. Z sukcesem zrealizowana została oferta publiczna obligacji niezabezpieczonych serii PC o łącznej wartości 100 mln zł. Była to trzecia emisja obligacji w trybie oferty publicznej. W 2020 roku ROBYG będzie nadal rozszerzał zasoby gruntów na wszystkich rynkach działania. Na rok 2020 przewidujemy ustabilizowanie kosztów materiałów i prac budowlanych - co powinno sprzyjać utrzymaniu cen na poziomach zbliżonych do 2019 roku. Wybuch koronawirusa, z jakim mamy do czynienia w ciągu ostatnich kilku tygodni, wpływa na życie ludzi i gospodarkę. Postępujemy zgodnie z wytycznymi rządu i staramy się zminimalizować ryzyko dla naszych klientów i osób prywatnych - z wykorzystaniem technologii oraz innych dostępnych środków. Na tym etapie uważnie monitorujemy rozwój sytuacji i staramy się minimalizować wpływ tych wydarzeń na działalność Grupy ROBYG" - powiedział Eyal Keltsh, wiceprezes zarządu ROBYG SA.

Grupa ROBYG to 21 000 sprzedanych lokali i ponad 63 000 zadowolonych klientów. Grupa ROBYG osiągnęła w 2019 roku 20% sprzedaży z rekomendacji klientów. W ramach ROBYG CLUB dzięki rekomendacjom można otrzymywać atrakcyjne nagrody lub korzystać z kart rabatowych w sklepach. Mniej niż 5% lokali w ofercie to lokale gotowe - oznacza to, że klienci kupują mieszkania na bardzo wczesnym etapie inwestycji.
ROBYG wprowadził do oferty nowy format mieszkań - mikroapartamenty Modern Space w sąsiedztwie projektu City Sfera w warszawskich Włochach. W 2 budynkach Modern Space znajdą się 402 lokale o metrażach od 17 - 39 m2. Modern Space to nowoczesny charakter i elegancka forma, które gwarantują komfort użytkowania. Na parterze planowane są lokale usługowe i sklepy, a na pierwszym piętrze przestrzeń przeznaczona m.in. na Centrum Medyczne. Recepcja z portierem, monitoring i ochrona zapewnia bezpieczeństwo, a strefa ogólnodostępnych usług: pralnia, suszarnia, fitness, strefa biurowa oznaczają wyższy standard inwestycji i stanowią o jej atrakcyjności dla klientów. Lokalizacja w pobliżu ośrodków biznesowych to także wyjątkowa okazja inwestycyjna. Możliwość wykończenia pod klucz i  odpisania podatku VAT to kolejne atuty Modern Space. To doskonała inwestycja pod względem lokowania kapitału - pierwsza oferta mieszkań w Warszawie, w najbardziej poszukiwanym małym metrażu, z tak wysokim standardem budynku i pakietem usług dodatkowych.

Kluczowe wydarzenia w 2019 roku:

  • Intensyfikacja działalności we Wrocławiu - Grupa wprowadziła do sprzedaży łącznie 296 lokali w 2019 roku
  • Uruchomienie nowych inwestycji w Warszawie: Mój Ursus, Praga Arte, City Sfera (Włochy), Apartamenty Królewskie (Wilanów), Życzliwa Praga (Tarchomin)
  • Rozpoczęcie nowej inwestycji w Gdańsku - Park Południe oraz wprowadzenie do sprzedaży wielu kolejnych etapów w realizowanych projektów
  • Uzyskanie certyfikatu BREEAM In-Use International na poziomie "Excellent" dla budynku biurowego ROBYG Business Center w warszawskim Wilanowie
  • Wprowadzenie do oferty nowego produktu - mikroapartamentów. Pierwsza tego typu inwestycja powstanie w ramach projektu City Sfera na warszawskiej Woli. W 2 budynkach Modern Space powstaną 402 lokale o metrażach od 16 - 38 m2
  • oferta publiczna obligacji niezabezpieczonych serii PC o łącznej wartości 100 mln zł do inwestorów kwalifikowanych . Była to trzecia emisja obligacji w trybie oferty publicznej. Poprzednie dwie w łącznej wysokości 360 mln zł miały miejsce w 2018 roku.

Grupa ROBYG w pierwszym półroczu 2019 odnotowała przychody w wysokości 420 mln. Zysk netto wyniósł prawie 50 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 36 mln zł.

Źródło i zdjęcie: ROBYG

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ