Drogi na Pomorzu: trasa S11 na półmetku i ostatni odcinek S6

Ocena: 5
4261

Zagęszcza się sieć dróg ekspresowych na Pomorzu: na 17-kilometrowym odcinku trasy S11 od Koszalina do Zegrza Pomorskiego Budimex realizuje roboty konstrukcyjne, a na ostatnim odcinku S6 łączącym Leśnice i Bożepole Wielkie w finałową fazę wkraczają prace projektowe.

 

 

– Drogi ekspresowe S6 i S11 będą stanowić komunikacyjny kręgosłup Pomorza. Prace na odcinku Koszalin – Zegrze Pomorskie, trasy S11, są na zaawansowanym etapie, natomiast na odcinku Leśnice – Bożepole Wielkie trasy S6 finalizujemy etap projektowy. Sytuacja gospodarcza związana z wojną na Ukrainie to duże wyzwanie dla naszej branży, ale jako największy generalny wykonawca w Polsce, jesteśmy doświadczoną i dobrze zorganizowaną spółką. Na ile jest to możliwe zabezpieczamy się długoterminowymi, hurtowymi umowami z dostawcami materiałów budowalnych czy paliw. Obserwujemy odpływ ukraińskich pracowników, jednak wdrażając odpowiednie zarządzanie na naszych budowach, chcemy ukończyć te drogi w terminie, zachowując wysoką jakość wykonania – mówi Cezary Łysenko dyrektor budownictwa infrastrukturalnego Budimex S.A., generalnego wykonawcy odcinków.

 

Realizowany przez Budimex kontrakt, o wartości 580 mln zł, na budowę odcinka Koszalin – Zegrze Pomorskie, stanowi część blisko 48-kilometrowego fragmentu trasy S11, który pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast położonych przy krajowej jedenastce i ma być gotowy w 2023 r. Trasa S11 to początek kluczowego korytarza transportowego dla środkowego Pomorza, docelowo połączy ona Kołobrzeg i Koszalin przez Poznań ze Śląskiem dwoma pasami ruchy w każdym kierunku.

 

– Wchodzimy w etap realizacji robót konstrukcyjnych czyli zbrojenia i betonowania 18 obiektów mostowych w tym ponad 230 – metrowej estakady z mostem nad rzeką Radew. Pewnym wyzwaniem było przygotowanie gruntów. Do budowy wykorzystujemy materiał z wykopów, po odpowiednim utwardzeniu. Mamy zabezpieczone materiały, logistykę i pracowników na potrzeby bieżącej produkcji budowlanej, na tę chwilę nie mamy i nie przewidujemy opóźnień, choć trzeba pamiętać, że uwarunkowania gospodarcze związane z sytuacją międzynarodową zmieniają się dynamicznie – mówi Robert Jastrzębski, dyrektor kontraktu z firmy Budimex.

 

Z trasą S11 połączy się w przyszłości, na wysokości Koszalina, trasa S6, której odcinek łączący z Leśnice z Bożepolem Wielkim wybuduje Budimex. Wykonawca, który odpowiada również za odcinek Luzino-Szemud, podjął się realizacji najdłuższego, 22-kilometrowego, najdroższego (blisko 719 mln zł) i najważniejszego, bo stanowiącego także południowa obwodnicę Lęborka, odcinka „Trasy Kaszubskiej”. Nowa ekspresówka będzie mieć po 2 pasy ruchu w każdym kierunku, wraz z pasem awaryjnego postoju i pozwoli na skrócenie przejazdu na tej trasie o połowę. To również element większego projektu poprawy komunikacji nadmorskich miejscowości, który zakłada połączenie w ciągu kilku lat wszystkich większych miast leżących nad Bałtykiem trasą ekspresową.

 

– Finalizujemy prace projektowe i na przełomie kwietnia i maja wystąpimy o ZRID, czyli decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Mamy nadzieję, że zostanie ona wydana w listopadzie albo grudniu i będziemy mogli rozpocząć prace budowlane. Wyzwaniem związanym z tą inwestycją jest duże zróżnicowanie wysokości na terenach zalesionych na południe od Lęborka, wymagające wykonania wykopów o ponadstandardowej głębokości, nawet do 30 metrów. Nad trasą, a także linią kolejową, zbudujemy 4 przejścia dla zwierząt dużych i średnich  – mówi Wojciech Kołacki, dyrektor kontraktu z firmy Budimex.

 

Trasy S6 i S11 to od dawna wyczekiwane inwestycje, które stanowić będą komunikacyjny kręgosłup Pomorza, włączając region w krajową sieć dróg ekspresowych i pozwalając na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast poprzez obwodnice. To niewątpliwa korzyść, zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów licznie odwiedzających północną Polskę. Dzięki poprawie komfortu i bezpieczeństwa a także skrócenia czasu przejazdu na tych kierunkach zyska także biznes.

 

Źródło: Budimex

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ