Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Ciężarówki na dobrych oponach to oszczędności dla firm

Ocena: 0
1915

3-5% kosztów - tyle firmy transportowe przeznaczają na zakup opon ciężarowych. Jest to inwestycja, która szybko się zwraca - opony mają wpływ na 40% wszystkich kosztów operacyjnych firmy. W Polsce wielkość taboru samochodowego wykorzystywanego w transporcie drogowym to ponad 700 tys. pojazdów. Zastosowanie w nich markowych opon o obniżonych oporach toczenia - na których pokonanie przypada prawie 30% paliwa - pozwala na oszczędność ponad 2 litrów benzyny na 100 km, czyli średnio niemal 5000 litrów paliwa rocznie. Poprawienie efektywności prowadzenia działalności gospodarczej to nie jedyna zaleta wysokiej jakości opon - są one też ważne dla bezpieczeństwa kierowców i ruchu drogowego.

Prowadząc odpowiedzialną politykę zakupową, firmy flotowe coraz częściej pamiętają, że zakup opon to inwestycja - zaledwie 5% kosztów firmy, który ma wpływ na 40% wszystkich kosztów operacyjnych. Kupno opon wysokiej jakości zwróci się w ich wytrzymałości i żywotności.

Ponadto tylko opony klasy premium dają możliwość bieżnikowania, ze względu na ich mocny karkas - czyli nałożenia nowej warstwy gumy w miejsce zużytego bieżnika - i w ten sposób dodatkowo, w bezpieczny sposób wydłużenia przebiegów. Jest to rozwiązanie odpowiedzialne z punktu widzenia prowadzenia biznesu i dbałości o środowisko naturalne, a w bezpośredni sposób przekłada się na oszczędności przedsiębiorców branży logistycznej. Kupując przed zimą nowe opony do swoich zestawów patrzmy więc na całkowity koszt eksploatacji, a nie tylko koszt samego zakupu. Niemarkowe opony są nie tylko pozorną oszczędnością, ale także potencjalnym zagrożeniem na drodze i ryzykiem opóźnienia w dostawach oraz wystąpienia dodatkowych kosztów usunięcia awarii.

Opona niskiej jakości dla osi sterującej wystarczy na około 120-150 tys. km, a opony markowe pozwolą na bezpieczne pokonanie ponad 220 tys. km. Dodając do tego możliwość ich bieżnikowania - żywotność sięgnie nawet ponad 450.000 km.

Nie można zapominać także o odpowiednim ciśnieniu - utrzymując jego prawidłowy poziom można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 0,3 l na 100 km i zapewnić równomierne ścieranie się bieżnika we wszystkich oponach. Warto pamiętać również, że zaniedbane wyważenie kół w samochodzie ciężarowym powoduje szybsze zużycie elementów zawieszenia pojazdu.

"Według danych ADAC Truck Service awarie związane z oponami ciężarowymi to 30 proc. wszystkich interwencji mechanicznych na drodze - w Niemczech są po awariach elektroniki drugą przyczyną problemów na trasach. Przestoje więc oznaczają straty i kary umowne, z których wielu można byłoby uniknąć kupując wysokiej jakości opony ciężarowe. Opona jest trzecim najszybciej obracającym się elementem samochodu - w trasie profesjonalni kierowcy nie powinni mieć żadnych wątpliwości co do tego, że opony na których jadą, gwarantują im najwyższy poziom bezpieczeństwa" - zwraca uwagę Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO.

Rozsądna polityka zakupowa firm flotowych i transportowych jest też ważnym elementem bezpieczeństwa ruchu i pracy kierowców - według statystyk policji za 2018 rok, aż w 24% wypadków, których przyczyną była niesprawność techniczna aut, stwierdzono niewłaściwy stan opon. Pojazdy ciężarowe są szczególnie narażone na ewentualne awarie spowodowane kondycją opon - ze względu na ich liczbę i masę samochodu z załadunkiem.

"Każdemu przedsiębiorcy leży na sercu życie i zdrowie jego pracowników - w branży transportowej dochodzi równie istotne bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Firma transportowa ma jeden cel: przewiezienie klientowi powierzonego ładunku - często o wartości kilkuset tysięcy euro - w nieuszkodzonym stanie, do konkretnego miejsca i w dokładnie wyznaczonym czasie. Wypadek lub stłuczka to ogromne straty dla firm, a koszt nowego ciągnika siodłowego z naczepą to prawie pół miliona złotych. Na bezpieczeństwie swojej firmy nie można oszczędzać!" - podkreśla Piotr Sarnecki.

Źródło: pzpo.org.pl
Zdjęcie: www.sxc.hu

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ