Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Budowlaniec - zawód z przyszłością

Ocena: 4.7
1879

25 września obchodzony był Dzień Budowlańca. Święto branżowe - dla takiej firmy jak Selena - był momentem podsumowań kondycji branży, zmian zachodzących w budownictwie w Polsce i na świecie oraz obiektywnego spojrzenia na rolę tego niedocenianego zawodu w globalnej gospodarce. W pierwszym półroczu 2019 roku oddano do użytkowania 94,7 tys. mieszkań, czyli o 14,4% więcej niż przed rokiem. W Europie w 2018 roku średnia liczba mieszkań oddanych na tysiąc mieszkańców wynosiła 3,2 - dla Polski ten współczynnik wynosił 4,81 - oznacza to, że w Polsce buduje się dość dużo . Jednocześnie w Polsce na koniec 2018 roku brakowało około 2,1 mln mieszkań, a do 2030 roku deficyt ten może powiększyć się do 2,78 mln lokali  - ze względu na potrzeby Polaków w podnoszeniu jakości życia. Dodatkowo Polska wciąż rozwija się infrastrukturalnie - powstaję drogi i budynki użyteczności publicznej.

Michał Specjalski, Dyrektor Dywizji w Selena FM SA

Współczesny świat chce budować szybko i dobrze - jednak nie analizuje jaki proces musi zajść, żeby na rynek dostarczony został gotowy produkt. Doświadczenie Grupy Selena pokazuje, że kluczowa jest analiza całego łańcucha budowlanego oraz uważne słuchanie uwag i potrzeb użytkowników końcowych. Tylko produkt o wysokich parametrach, odpowiadający rzeczywistym potrzebom budowlańców, ma szanse odnieść sukces na ryku - a jednocześnie w sposób realny i znaczący wpłynąć na kształt budownictwa.

"Zawód budowlańca jest w Polsce i na świecie zdecydowanie niedoceniany. Korzystamy powszechnie z wytworów pracy rąk tych osób - jednak nie zdajemy sobie sprawy na co dzień, że to dzięki pracownikom branży budowlanej powstają nasze drogi, szkoły i mieszkania. W wielu krajach europejskich przemysł budowlany jest zalany pracą, a niedobór siły roboczej odsuwa projekty na wiele miesięcy, co w konsekwencji obniża marże w sektorze. Zauważenie tej zależności jest kluczowe - nie tylko powinniśmy docenić budowlańców, ale także w sposób kompleksowy i profesjonalny wesprzeć ich pracę - tak, by stała się bezpieczniejsza, szybsza i bardziej efektywna. Niezbędne jest tu działanie dwutorowe: z jednej strony edukowanie rynku - czyli wykonawców i firm budowlanych kontekście nowatorskich rozwiązań już dostępnych. Z drugiej strony analiza codziennych potrzeb pracowników sektora i słuchanie ich spostrzeżeń na temat codziennej pracy - które może zaowocować dalszym rozwojem branży. W Selenie od lat znamy tę zależności. Dzięki nowatorskiemu podejściu budowlańców do produktów chemii budowlanej i dwustronnej wymianie wiedzy, nasz dział R&D tworzy nowe produkty - które w istotny sposób zmieniają sposób budowania, a jednocześnie realnie wspierają budowlańców. Jednym z przykładów głębokiej współpracy z branżą jest spostrzeżenie dotyczące użytkowania pian poliuretanowych. W ramach wymiany wiedzy z użytkownikami końcowymi dostrzegliśmy, że używają oni pian nie tylko zgodnie z przeznaczeniem, ale także jako "kleju". Poszliśmy tym tropem i stworzyliśmy zupełnie nową na rynku kategorię pianoklejów. Produkty te nie tylko mają dobre parametry i są wielozadaniowe, ale też znacząco przyspieszają prace budowlane. Przykładem może być pianoklej do murowania ścian zewnętrznych i działowych domków jednorodzinnych oraz budownictwa wielorodzinnego. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz dodatkowych narzędzi, bardzo szybko schnie - pełny czas wiązania to 24h - nie wymaga dostępu do wody ani prądu, a także ogranicza liczbę osób potrzebnych do pracy. To właśnie namacalny dowód, że kooperacja z użytkownikiem jest kluczowa i twórcza - a zawód powinien zostać szeroko doceniony w celu zwiększenia jego prestiżu i rozszerzenia zasobów dostępnych pracowników. Byłoby to korzystne zarówno dla rynku pracy, jak i całej gospodarki" - mówi Michał Specjalski, Dyrektor Dywizji w Selena FM SA.

Dział R&D Grupy Selena regularnie współpracuje bezpośrednio z budowlańcami, ponieważ są oni najlepszym krytykiem i recenzentem produktów, konfrontując pomysły naukowców i ich pola eksploatacji z rzeczywistością placu budowy. Jednym ze spektakularnych osiągnieć tej współpracy jest cała rodzina pianoklejów - która oprócz produktu do murowania zawiera też np. szybki Klej do Styropianu IS 13, najszybszy jednokomponentowy klej poliuretanowy, dedykowany dla systemów ETICS (External Thermal Insulation Composite System). Zapewnia on szybki chwyt początkowy, precyzyjną pracę z płytą - nawet przy nierównej powierzchni podłoża silną przyczepność. Produkt ten rekomendowany jest do płyt ze styropianu grafitowego i białego, (EPS), płyt XPS i PUR, wełny mineralnej oraz spienionego szkła. IS 13 stanowi komponent systemowej oferty, która umożliwia nawet 6-krotne skrócenie czasu pracy, podniesienie jej efektywności oraz znaczne ułatwienie dla firm wykonawczych.

Sprostanie wymaganiom współczesnego świata nie jest łatwe, jednak szerokie spojrzenie na rzeczywistość i dostrzeżenie wartości właśnie tam, gdzie jest ona scentralizowana, jest kluczem do sukcesu. Selena jest gorącym orędownikiem słuchania głosu budowlańca i zwrócenia mu należytego miejsca w całym łańcuchu budowlanym. Człowiek stojący codziennie na placu budowy jest wytwórcą otaczającej nas rzeczywistości, a jego pomysłowość niejednokrotnie zauważalnie poprawia jakość naszej rzeczywistości.

Źródło i zdjęcie: Grupa Selena

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ